Nedir Ne Değildir ?Sağlık

Aile hekimi nasıl değiştirilir? Aile hekimi… 2020

Aile hekimi nasıl değiştirilir? Aile hekimi… 2020

Aile hekimi nasıl değiştirilir? Aile hekimi değiştirme nasıl yapılır?, Aile hekimi nasıl değiştirilir? Aile hekimi… 2020, EVRAKhane.Com

Sağlık alanında vatanımızda her geçen gün yeni gelişmeler yaşanıyor. Bireylerin sağlık (sıhhat) (sağlık) hizmetlerine daha yalın yetişebilmeleri, daha kaliteli bir halde sağlık (sıhhat) (sağlık) hizmetlerinden faydalanabilmeleri adına meydana getirilen bu değişimlerden bir tanesi de aile hekimliği uygulamasıdır. Aile hekimi; bireylerin ilk müracaat yapacakları, ikamet adreslerine en yakın konumda bulunan ve birinci sağlık (sıhhat) (sağlık) hizmetlerini veren kişilere denilmektedir. Aile sağlık (sıhhat) (sağlık) merkezlerinde görev almaktadırlar. Bazı durumlarda aile hekiminizden memnun olmama yada şehir değişikliği benzer şekilde sebeplerden dolayı bireyler aile hekimimi değişim yapmak isterim demektedirler. Peki aile hekimi kim, aile hekiminiz nasıl değiştirilir?

Aile hekimi nasıl değiştirilir?

Aile hekimliği uygulaması 2010 yılından bu yana dek dek hayatımızdadır. Sağlık Bakanlığı sistemi ilk açtığında otomatikman adresinize en yakın aile hekimine kaydınızı almış durumdaydı. Ancak bu aile hekiminden memnun olmayabilirsiniz yada başka bir adrese taşınmış olup size daha yakın bir aile hekimine geçiş yapmak isteyebilirsiniz. Değişiklik talep ediyorsanız da adım adım aşağıdaki aşamaları uygulamalısınız.

Aile hekimi değişim yapma işlemi E-Devlet üstünden E-Nabız sistemi ile gerçekleştirilmektedir. Bu yüzden ilk olarak https://www.turkiye.gov.tr/saglik-aile-hekimi-degistirme sayfasına giriş yapmalısınız. Eğer bir E-Devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden kimliğiniz ile alabilirsiniz. Bu sayfaya girdikten sonrasında TC kimlik numarası ve şifreniz ile sisteme giriş yapmalısınız. Akabinde de Uygulamaya Git butonuna tıklamanız gerekmektedir.

Oluşturulan sayfada geçmek istediğiniz aile hekimliğine ilişkin İl, İlçe, Aile Sağlık Merkezi alanları ile değişiklik sebebini girmelisiniz.  Tüm alanları doldurduktan sonrasında ve aile hekiminizi seçtikten sonrasında aile hekimimi değiştir demeniz yeterlidir. Ancak aile hekimi değişikliği yaparken bazı şartların bulunduğunu unutmamanız gerekmektedir. Peki nedir bunlar?

  • Kayıtlı yurttaş sayısı 4 bini geçen hekime geçiş yapamazsınız. Bu hekimler yukarıda vermiş olduğumuz sayfada kırmızı renkle gösterilmiştir.
  • 3 ay içinde en fazla 1 kez aile hekimi değişim yapma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
  • Her ayın 5’i ile 21’i içinde yaptığınız aile hekimi değişim yapma talepleri aynı gece 23:50’da, ayın 21’inden sonrasında başka ayın 5’ine kadar yaptığınız aile hekimi değişikliği talepleri ise sonraki ayın 5’inde gece 23:59’da gerçekleştirilir.

Aile hekimi nasıl değiştirilir? Aile hekimi değiştirme nasıl yapılır?, Aile hekimi nasıl değiştirilir? Aile hekimi… 2020, EVRAKhane.Com


Aile hekimi değiştirebilmek için bir yol da aile hekimi değişim yapma telefon numarası. Alo 182 MHRS çağrı merkezini arayarak da aile hekimi değişikliği gerçekleştirmeniz mümkündür. Aile hekimimden memnun değilim değişim yapmak isterim diyorsanız 182’yi aramanız yeterlidir.

Bunların haricinde aile hekimi değişim yapma dilekçesi yada aile hekimi değişim yapma formu kullanmanıza gerek kalmamıştır. Şu sebeple bu dilekçe ile değişiklik yapmak istemeniz durumunda aile hekimliğinize müracaat etmeli ve buradan dilekçe örneği almalısınız. Bu dilekçeyi tekrardan aile hekimliğinize teslim ettiğinizde hekimlik başvurunuzu İl Sağlık Müdürlüğü’ne gönderecek ve buradan onay aldığında da sisteme işleyerek değişikliğinizi gerçekleştirecektir.

Aile hekimim yok, ne yapmalıyım?

Eğer aile hekimim kim sayfasından aile hekiminizi sorgulattıysanız ve tarafınıza asla aile hekimi atanmadığını gördüyseniz kaygı etmeyin. Yine yukarıda vermiş olduğumuz yöntemle aile hekimi değişikliği gerçekleştirerek bir aile hekimine kaydınızı tamamlayabilirsiniz.

Haber Kaynağı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu