MesleklerNedir Ne Değildir ?

Arabulucuk Nedir? Arabulucu Ne İş Yapar? 2020

Arabulucuk Nedir? Arabulucu Ne İş Yapar? 2020

Arabulucuk, Arabulucuk Nedir? Arabulucu Ne İş Yapar? 2020, EVRAKhane.Com

Bir mesleğin talibi bir mesleği hayata geçirmeye başlamadan yada o mesleği yapmasını sağlayacak bir üniversite programını tercih etmeden önce o iş ile ilgili incelemeler yapar, yapmalıdır. Bu incelemeleri yapmak ferdin doğru kısmı, doğru mesleği seçmesine yarar elde edecektir. Bizler de sitemizde sizlere fikir versin diye meslekler ile ilgili bilgiler derlemeye emek harcayarak iş tanıtım yazıları hazırlıyoruz. Yazımızda arabuluculuk mesleğine dair bilgiler bulabileceksiniz.

ARABULUCULUK NEDİR?

6325 sayılı kanun ile ortaya çıkan arabuluculuk mesleği mahkeme öncesinde haklı yada haksız gözetmeden tarafların arasının bulunmasını elde eden bir meslektir.

NASIL ARABULUCU OLUNUR? KİMLER ARABULUCU OLARAK ÇALIŞABİLİRLER?

Arabulucu olarak çalışmak isteyen bireyler bir fazla iş grubunda olduğu şeklinde belli bir lisans programından mezun olmalıdırlar. Arabuluculuk mesleğini yerine getirebilmek için bitirilmesi zorunlu olan lisans programı ise hukuk bölümüdür. Tabi ki her hukuk mezunu istediği an arabuluculuk mesleğini yerine getiremez.

Arabulucu olmayı düşünen hukuk mezunlarının 5 senelik mesleki kıdem (hukuk alanında olmak zorunda değil) kazanmış olmaları ve bunun akabinde de eğitimlere katılmaları gerekmektedir. Eğitimi aldıktan sonrasında arabuluculuk yönetmeliğine uygun olarak yapılacak sınava katılmaları ve bu sınavdan başarı göstermiş olmaları gerekmektedir.

Kısacası arabulucu olabilmek için hukuk mezunu olmak, 5 senelik mesleki kıdeme haiz olmak, arabuluculuk eğitimi almak ve arabuluculuk sınavında başarı göstermiş olmak gerekmektedir.

ARABULUCU NE İŞ YAPAR? ARABULUCUNUN GÖREVLERİ NELERDİR?

Arabuluculuk mesleğinin tam olarak görevlerinin belirlendiği bir yönetmelik bulunmamaktadır. Arabulucular tanımında bahsettiğimiz suretiyle davalar gerçekleşmeden önce taraflar içinde arabulucu olarak çalışırlar. Buna ek olarak genel bir sıralama yapmak gerekirse:

  • Arabulucular hukuki uyuşmazlıklarda başvurulan iş gruplarıdır ve başvurmak zorunlu değildir, müracaat halinde tarafların suçlu yada suçsuz olduğuna bakmaksızın uzlaşmaları için çalışırlar.
  • Arabulucunun işi yargılama yapmak, ceza vermek değildir, arabulucu hem mahkemeleri rahatlatmak hem de işleri sulh kanalıyla çözmek maksadıyla görev yapar.
  • Arabulucu taraflar arasındaki tartışmaları sonlandırmak maksadı ile meydana getirilen müzakereleri yönetir ve anlaşmazlıkları çözer.
  • Arabulucunun asli amacı aralarında dava bulunan bireyler arasındaki diyaloğu geliştirmek ve iki tarafın da memnun olacağı bir sonuç elde etmektir.

Arabulucuk, Arabulucuk Nedir? Arabulucu Ne İş Yapar? 2020, EVRAKhane.Com

ARABULUCULUK ÇALIŞMA SAATLERİ VE ŞARTLARI NASILDIR?

Arabulucuya başvurmak gönüllülük esaslı olduğundan ve kaide dışı davalar haricinde arabulucuya gitme şartı aranmadığı için emek harcama saatleri mevzusunda net bir şey söylemek doğru olmayacaktır. Esnek bir emek harcama programlarının bulunduğunu söyleyebiliriz.

Emek harcama şartları mevzusunda iş derhal derhal taze bir iş grubu olduğundan iş birliği şeklinde bir oluşum söz mevzusu olmadığından bazı eksiklikleri bulunmaktadır. Yapılan iş hem zevkli hem de yorucudur şundan dolayı esasen halihazırda davalık olmuş iki insanı uzlaştırmaya çalışmak yeterince güç olsa gerek. Mesleğin en temel yoruculuğunun bu olduğu söylenebilir. Bunun haricinde hayata geçirmeye kıymet, güzel bir meslektir denebilir.

Haber Kaynağı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu