MesleklerNedir Ne Değildir ?

Besin Mühendisi Nedir? Nasıl Besin Mühendisi 2020

Besin Mühendisi Nedir? Nasıl Besin Mühendisi 2020

Besin Mühendisi, Besin Mühendisi Nedir? Nasıl Besin Mühendisi 2020, EVRAKhane.Com

Bir üniversite kısmı talibi yada bir iş talibi girmeyi düşündüğü iş ile ilgili bir ekip sorular sahibidir. Bu sorular bir çok vakit işin şartları, nasıl olduğu, o meslekte ne iş yapıldığı şeklinde sorulardır. Bu sorulara dair bir ekip cevapları elimizden geldiğince sizler için cevaplandırmaya çalışıyoruz. Bu yazımızda gıda mühendisi ile ilgili bu tip soruların cevaplarını bulabileceksiniz.

GIDA MÜHENDİSİ KİMDİR, NEDİR?

Besin mühendisi gıda hammaddeleri üzerine emek harcamalar yürüten, bu hammaddelerin daha verimli kullanılmasını ve daha uzun süre dayanıklı kalmasını sağlamak amacıyla araştırmalar icra eden, bu gıda hammaddelerinin korunması ve depolanması işlemlerinin planlanmasını elde eden, bu amaçlar doğrultusunda projeler üreten, bu projeleri yürüten ve yeni sistemler geliştirmeye çalışan mühendis grubudur.

KİMLER GIDA MÜHENDİSİ OLARAK ÇALIŞABİLİR? NASIL GIDA MÜHENDİSİ OLUNUR?

Besin mühendisi olmak isteyen bir birey için ilk olarak yapılması gereksinim duyulan bu alanda eğitim almaktır. Bu alanda eğitim almak demek de üniversitelerin gıda mühendisliği lisans programını bitirmek anlama gelir. Besin mühendisi olmak için bu şekilde bir lisans programını bitirmek gerekmektedir. Alternatif bir yol olarak ise üniversitelerin başvurularında izin verdiği seviyede gıda mühendisliği bölümünün lisansüstü programlarına müracaat yaparak kabul görüp mezun olunulması halinde de gıda mühendisi olarak özel (hususi) (özel) sektördeki firmaların tercihleri doğrultusunda emek harcama imkanı elde edilebilir.

Bu yollardan geçmek bireye gıda mühendisi unvanını kazandırsa da bir kurum yada kuruluşta gıda mühendisi olmak için adayın devam etmesi gereksinim duyulan bir süreç de bulunmaktadır.

Özel (hususi) (özel) sektörde özetlemek gerekirse özel (hususi) (özel) şirketlerde, kurum ve kuruluşlarda gıda mühendisi olarak çalışmak için ferdin emek harcama şansı olan kuruluşların alım yapmış olup yapmadığını kontrol etmesi, ilana çıkıyorlar ise ilanları takip etmesi ve bu firmaların aramış olduğu şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Genellikle bu şartlar içinde iyi dil bilmek, extra programlar bilmek, belli bir süre sektörde edinim şeklinde şartlar bulunduğundan gıda mühendisi olmak isteyen adayın kendisini iyi yetiştirmesi gerekmektedir.

Kamuya bağlı kurum ve kuruluşlarda çalışabilmek için ise gıda mühendisi adayının halk mensubu seçme imtihanı adını taşıyan ve halk içinde kısaltmasıyla KPSS olarak malum sınava girmesi, merkezi atamaları yada açıktan alımların ilanlarını takip etmesi gerekmektedir. Besin mühendisi olmak isteyen ferdin bu ilanlara başvurduğunda kabul görmesini sağlayacak seviyede bir puan alması gerektirme ettiğinin de altını çizmekte yarar var.

GIDA MÜHENDİSİ GÖREVLERİ HANGİLERİDİR? GIDA MÜHENDİSİ NE İŞ YAPAR?

Besin mühendisi gıdalardan alınan her türlü faydayı maksimuma çıkarmak, üreticinin karını yükseltmek, tüketicinin kalite standartlarına uygun, hijyenik ve ekonomik ürüne ulaşmasını sağlamak tüm bu biçim şeyleri gerçekleştirmeyi sağlayacak teknik ekipmanın geliştirilmesine katkıda bulunmak şeklinde işler yapar. Buna ek olarak gıda mühendisinin en genel haliyle görevleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Üretimin hijyenik şartlarda yapılmasını sağlamak ve bunu denetlemek
  • Besin ürünlerinin verimli olarak kullanılması ve uzun süre korunabilmesi, artık maddelerin değerlendirilebilmesi ve kullanılabilir hale gelmesi, gıda hammaddelerinden maksimum performansın sağlanması için araştırmalar yapmak
  • Besin maddelerinden alınan örneklerin testini ve incelemesini gerçekleştirmek ve bu biçim şeyleri belgelemek
  • Besin sektöründe hizmet sunan firmanın projelerini inceleyerek yeni donanımlar, teknolojiler için emek harcamalar yapmak
  • İşletmenin, bağlı bulunan kurum yada kurum maliyetlerini düşürmek, karlılığını ve verimliliğini çoğaltmak
  • Talepler doğrultusunda gıda alanında projeler geliştirmek ve bu projelerin kalite standartlarına uygun yürütülmesini sağlamak, bu süreci yönetmek ve denetlemek
  • Kendisine bağlı olan uygulaman, uygulaman şeklinde destek personelin denetlemesini yapmak, yönetmek, organize etmek

Besin Mühendisi, Besin Mühendisi Nedir? Nasıl Besin Mühendisi 2020, EVRAKhane.Com

GIDA MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ NASILDIR VE ÇALIŞMA ŞARTLARI İYİ MİDİR?

Besin mühendisi hem proje üretiminde hem de denetleme görevinde çalışabildiği için emek harcama ortamları zaman zaman kapalı ofis, ofis ortamı olurken zaman zaman da gıda üretim tesislerinde özetlemek gerekirse alan olmaktadır. Görece birçok iş grubundan daha iyi emek harcama şartlarına haiz olan gıda mühendisleri yeni başlamış olan olma noktasında özellikle özel (hususi) (özel) sektörde her iş grubundaki şeklinde birazcık daha maddi ve tinsel açıdan yetersiz gelebilecek emek harcama imkanlarına sahiptirler.

Kamuda çalışan gıda mühendislerinin emek harcama şartları yine yeni başlamış olan olarak özel (hususi) (özel) sektöre kıyasla daha iyidir lakin seneler geçtikçe bu durum ters orantılı olarak değişmektedir. Tabi ki bunun değişmesi edinilen tecrübe ve kazanılan donanım ile de ilgilidir.

Emek harcama saatleri yukarıda belirttiğimiz alan yada ofis ortamında emek harcama durumuna bakılırsa değişiklik gösterse de gıda mühendisleri kamuda bir çok vakit haftada aşağı yukarı 40 saat mesai saatine özel (özel) sektörde ise haftalık 55-60 saati kabul eden mesai saatlerine sahiptirler.

Haber Kaynağı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu