MesleklerNedir Ne Değildir ?

Çevre Mühendisi Nedir? Çevre Mühendisi Nasıl 2020

Çevre Mühendisi Nedir? Çevre Mühendisi Nasıl 2020

Çevre Mühendisi Nedir? Çevre Mühendisi Nasıl Olunur? Ne İş Yapar? , Çevre Mühendisi Nedir? Çevre Mühendisi Nasıl 2020, EVRAKhane.Com

Meslekler ile ilgili o mesleği meydana getirecek olsun ya da olmasın insanımızın merak etmiş olduğu şeyler vardır. Ne iş yapıyorlar, görevleri neler, emek harcama koşulları nasıl, kaç saat çalışıyorlar, nasıl o mesleğe giriliyor benzer şekilde mevzular bu merakların başını çeken mevzular olarak karşımıza çıkıyor. Bizlerden bu noktadan hareket ederek Türkiye’de bulunan bir çok iş grubuna dair iş tanıtımı yazıları hazırlıyoruz. Bu yazımızda çevre mühendisi ile ilgili yukarıda bahsettiğimiz tipte bilgiler bulabileceksiniz.

ÇEVRE MÜHENDİSİ NEDİR?

Çevre mühendisi doğal çevrenin korunması, doğal kaynakların verimli ve en etkin şekilde kullanılması, çevrenin insan sağlığına uygunluğunun sağlanması benzer şekilde çevre ve çevrenin insana tesirleri üzerine emek harcamalar oluşturan, araştırmalarda bulunan, teknoloji geliştiren mühendis grubudur.

NASIL ÇEVRE MÜHENDİSİ OLUNUR?

Çevre mühendisi olmak isteyen bir birey ilk olarak ilgili bir lisans programı mezunu olmalıdır. Çevre mühendisi unvanı ile çalışmak isteyen bir birey için bu program çevre mühendisliği yada benzeri bir programdır.

Ayrıca yine çevre mühendisi olarak çalışmak için bir aday üniversitelerin lisansüstü programlarına alımlarda belirtilen lisans programlarından birinden mezunsa lisansüstü eğitimini bu alanda görerek en azından {{özel}} sektördeki firmalardan bu şekilde alım yapanlarda çevre mühendisi olarak görev alabilir.

Mezuniyet bu işin yalnız ilk adımıdır. Kamuda yada {{özel}} sektörde çevre mühendisi olabilmek için talibi bekleyen bir süreç bulunmaktadır. {{Özel}} sektörde çevre mühendisi olmak isteyen bir iş adayının ilanları takip etmesi, oluşturulan ilanlardaki şartları taşıması ve bu ilanlara başvurarak mesleğe başlamayı beklemesi gerekmektedir. Ya da ilanı olmasa da bu alanda çalışan şirketlere, firmalara cv bırakması gerekmektedir. Takdir edileceği suretiyle {{özel}} sektörde çevre mühendisi olmak için hemen hemen her meslekte olduğu benzer şekilde yeter donanım sahibi olmak gerekmektedir.

Kamuda çevre mühendisi olmak ise bir parça daha yalın olsa da kamuya girmek için de halk çalışanı seçme imtihanı şu demek oluyor ki KPSS’ye girerek ya merkezi atamalarda atanmayı sağlayacak kadar ya da duyuru ile açıktan alım oluşturan kurum ve kuruluşlara müracaat meydana getirecek kadar puan alınarak atanmayı beklemek gerekmektedir.

ÇEVRE MÜHENDİSİ GÖREVLERİ, ÇEVRE MÜHENDİSİ NE İŞ YAPAR?

Çevre mühendisi yukarıda da bahsettiğimiz suretiyle çevreyi, doğayı daha iyi bir hale getirmekle, insan sağlığına en uygun hale getirmekle görevlidir. Yani en temelde yapmış olduğu iş budur. Buna ek olarak çevre mühendisinin ne iş yapmış olduğu genel olarak çevre mühendisi görevlerine bakılarak anlaşılmaya çalışılabilir.

  • Altyapı teknolojisi ile ilgili tasarımları ve planlamaları yapmak
  • Şehirsel ve endüstriyel tesislerin tasarlanmasını ve planlamasını gerçekleştirmek
  • Katı atık toplama, taşıma ve uzaklaştırma benzer şekilde mevzularda planlama ve tasarım yapmak
  • Çevresel etki değerlendirme mevzuları ile ilgili emek harcama gruplarını yönetmek, gerektiğinde eğitim vermek
  • Hava kirliliğinin önlenmesi için yakıt seçimi ve baca gazlarının artırımı mevzularında mühendislik hizmetleri vermek
  • Çevre kirliliğinin önlenmesi için kontrol, yönetim ve müşavirlik hizmetleri sunmak, çevre üzerine kanun ve yönetmelikleri yorumlamak
  • Akarsu ve göllerden içme sularına kadar su kaynaklarının geliştirilmesine katkı sağlamak, kalite sınıflandırmasını yapmak
  • Gürültü ve hava kirliliği benzer şekilde sorunların saptanması ve çözüm üretilmesinde rol oynamak
  • Bağlı bulunmuş olduğu kuruluşun taleplerine yönelik uygun proje hazırlamak, yönetmek ve denetlemek
  • Kendisine bağlı çalışan personelin organizasyonunu yapmak ve denetimini sağlamak

Çevre Mühendisi Nedir? Çevre Mühendisi Nasıl Olunur? Ne İş Yapar? , Çevre Mühendisi Nedir? Çevre Mühendisi Nasıl 2020, EVRAKhane.Com

 

ÇEVRE MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ UZUN MUDUR? ÇEVRE MÜHENDİSİ ÇALIŞMA ŞARTLARI NASILDIR?

Başlangıç seviyesinde bir çevre mühendisi için {{özel}} sektörde emek harcama saatleri uzun emek harcama saatleri yorucudur. Bu hemen hemen her iş grubu için bu şekilde olduğu benzer şekilde çevre mühendisliği için çalışılan alanın yoruculuğu da işin içine girebildiğinden birazcık daha sıkıntılı bir vaziyet alabilmektedir.

Kamuda yada {{özel}} sektörde fark etmeksizin çevre mühendisleri çalışılan departmana, kurum yada kuruluşa ilgili olarak değişkenlik gösterebilse de zaman zaman sahada, alanda zaman zaman da kapalı laboratuvar ortamında iş yapmaktadır.

Kamuda başlangıç seviyesinde maddi olarak doyurucu sayılabilecek emek harcama olanakları bulunan çevre mühendisliği mesleği emek harcama saatleri açısından da kamuda daha iyi bir durumdadır. Ekstra mesailere gerek duyulmaması halinde haftalık 40 saat mesaisi bulunan çevre mühendislerinin {{özel}} sektörde ise genel olarak haftalık 50-60 saat çalışmış oldukları görülmektedir.

ÇEVRE MÜHENDİSİ HANGİ ARAÇ VE GEREÇLER İLE ÇALIŞIR?

Çevre mühendisleri bir çok vakit laboratuvar ortamında kullanılan kimyasal ve biyolojik bir fazla ekipmanı, araç gereci kullanır. Aynı zamanda kendi alanında geliştirilen teknolojik araçları, uygulamaları ve programları da kullanımı gerekmektedir.

Haber Kaynağı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu