MesleklerNedir Ne Değildir ?

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi Nedir? Ne 2020

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi Nedir? Ne 2020

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar? Nasıl Olunur? , Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi Nedir? Ne 2020, EVRAKhane.Com

Bir mesleği hayata geçirmeye karar vermeden yada bir üniversite bölümünde mezun olununca yapılabilecek meslekleri göz önünde bulundurarak üniversite bölümünü tercih etmeden önce üniversite talibi yada iş talibi bireyler o mesleği araştırmaya gereksinim duyarlar. İşte bu gereksinimleri karşılaması amacıyla bir mesleğin ne iş yapmış olduğu, görevleri, emek harcama şartları ve saatleri şeklinde temel mevzularda iş tanıtımı yazıları hayata geçirmeye devam ediyoruz. Yazımızda deniz ulaştırma işletme mühendisi üzerine bu tip bilgilere ulaşabileceksiniz.

DENİZ ULAŞTIRMA İŞLETME MÜHENDİSİ KİMDİR? DENİZ ULAŞTIRMA İŞLETME MÜHENDİSİ NEDİR?

Deniz ulaştırma işletme mühendisleri tecim gemilerinin en etkin halde işletilmesi, limanların etkin ve verimli kullanılması, deniz ulaştırmasının sorunsuz ve etkili halde gerçekleşmesi için çalışan, araştırma ve geliştirme gerçekleştiren, projelen üreten mühendis grubudur. Deniz ulaştırma işletme mühendisi kimdir daha iyi anlamak için ne iş yaptıklarına, görevlerine bakmak yararlı olacaktır.

DENİZ ULAŞTIRMA İŞLETME MÜHENDİSİ NE İŞ YAPAR? DENİZ ULAŞTIRMA İŞLETME MÜHENDİSİ GÖREVLERİ

Deniz ulaştırma işletme mühendisi yukarıda dediğimiz şeklinde deniz ulaşımının her basamağına dair emek harcama yürüten, bu alanın gelişmesi için araştırmalar gerçekleştiren, maliyetleri düşürerek maksimum performans elde edilmesini elde eden, bu mevzularda projeler üreten bir mesleği icra etmektedirler. Deniz ulaştırma işletme mühendisi görevleri en genel haliyle şöyleki sıralanabilir:

  • Deniz ulaşım araçlarının güvenli bir halde çalıştırılmasını ve işlemesini sağlamak
  • Deniz ulaşım araçlarındaki bulunan yüklerin gitmesi gereksinim duyulan limanlara ulaşıp ulaşmadığını kontrol etmek
  • Deniz ticareti ile ilgili işlerin yönetimini yapmak
  • İstenilen işlere göre (kıyasla) (kıyasla) proje üretmek, üretilen projenin tam olarak ve tam bir halde gerçekleşmesini ve denetimini sağlamak
  • Teknisyenler ile yönetim kadroları içinde köprü görevi görmek, kendisine ilgili olarak çalışan personelin organizasyonunu gerçekleştirmek, denetimini sağlamak

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar? Nasıl Olunur? , Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi Nedir? Ne 2020, EVRAKhane.Com

DENİZ ULAŞTIRMA İŞLETME MÜHENDİSİ NASIL OLUNUR?

Deniz ulaştırma işletme mühendisi nasıl olunur sorusuna verilecek cevapta öncelikli olarak bu alana dair eğitim alınması gerektirme ettiğini belirtmekte yarar var. Deniz ulaştırma işletme mühendisi olarak çalışmak için iş adaylarının deniz ulaştırma ve işletme mühendisliği lisans programı mezunu olması gerekmektedir. Buna ek olarak herhangi bir lisans programı mezuniyeti sonrası üniversitelerin lisansüstü öğrenci alımlarında kabul alabilecekleri bölüm mezunu olması durumunda bu alanda lisansüstü öğrenim görerek de {{özel}} sektörde yer edinen şirketlerin kendi bünyesinde çalıştırmayı seçmesi sonucunda deniz ulaştırma işletme mühendisi olarak görev yapma şansları bulunmaktadır.

Eğitim almak tabii olarak ki hiçbir iş için yeter olmadığı şeklinde deniz ulaştırma işletme mühendisi olmak için de yeter değildir. Bir adayın kamuda deniz ulaştırma işletme mühendisi olabilmesi için KPSS’ye girmesi merkezi atama ile atanacak ise alım yapılması ve o alımda yada deniz ulaştırma işletme mühendisi alımı gerçekleştiren kurum ve kurumlarının ilanlarını takip ederek bu ilanlara yeter istikbal puanı alması gerekmektedir. Ayrıca deniz ulaştırma ve işletme mühendisliği mezunları için oluşturulan ve değişik sertifikalar ve koşullar taşıma şartı arayan kadrolar da bulunmuş olduğundan iş adaylarının bu koşulları da yerine getirmesi gerekebilmektedir.

{{Özel}} sektörde deniz ulaştırma işletme mühendisi olmak için ise bu alanda hizmet veren firmaların, kurum ve kuruluşların ilanlarının takip edilmesi yada bu tip kurum ve kuruluşlara cv bırakılması ve akabinde görüşmeye çağırılarak işe alım sürecinin gerçekleşmesi beklenmelidir. Fakat şöyleki bir gerçek var ki {{özel}} sektörde her işte olduğu şeklinde deniz ulaştırma işletme mühendisi olarak çalışmak için de yeter donanıma haiz olmak gerekmektedir.

DENİZ ULAŞTIRMA İŞLETME MÜHENDİSİ ÇALIŞMA ŞARTLARI ZOR MUDUR? DENİZ ULAŞTIRMA İŞLETME MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ NASILDIR?

Deniz ulaştırma ve işletme mühendisleri özellikle taşımacılık firmalarında çalışırlar ve çalışmış oldukları ortam denizin bulunmuş olduğu açık hava ortamı olduğu şeklinde ofis ortamında da çalışabilirler. Deniz ulaştırma ve işletme mühendislerinin emek harcama imkanlarının fena olmadığını söyleyebiliriz lakin mesai saatlerine dair net bir şey söylemek mümkün değildir bu sebeple bağlı bulunan kurum ve kuruluşa, o kuruluştaki pozisyona ve benzeri başka durumlara ilgili olarak mesai saatleri değişkenlik gösterebilmektedir.

DENİZ ULAŞTIRMA VE İŞLETME MÜHENDİSLERİ HANGİ EKİPMANLAR İLE MESLEKLERİNİ İCRA EDERLER?

Deniz ulaştırma ve işletme mühendisi vapur ve vapur makineleri, vapur ile ilgili gereksinim duyulabilecek radar, pusula, GPS; meteoroloji ekipmanları harita ve bunların hepsini kapsayabilecek bilgisayar, uygulama ve programlar ile çalışmalarını yürütürler.

Haber Kaynağı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu