MesleklerNedir Ne Değildir ?

Deri Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar? Deri 2020

Deri Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar? Deri 2020

Deri Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar? Deri Mühendisi Nasıl Olunur? , Deri Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar? Deri 2020, EVRAKhane.Com

Üniversite kısmı tercih etmeden yada üniversitede bir kısmı bitirdikten sonrasında bireyler hangi işleri yapabileceklerini, hangi sektörlerde çalışabileceklerini araştırırlar. Bu bireylerin yönelecekleri alanı anlamaya yönelik bir araştırmadır ve gereklidir de. Bu gereklilikten dolayı biz tercihiniyap olarak sizlere meslekler ile ilgili derleyebildiğimiz ayrıntıları derleyerek fikir vermesi için sitemizde yayımlıyoruz. Bu yazımız ise ten mühendisi mesleği ile ilgili genel ayrıntıları içeriyor.

DERİ MÜHENDİSİ NEDİR?

Deri mühendisi hayvanlardan elde edilmiş derilerin işlenmesini, bu işlenme esnasında kullanılan hızla gelişen değişen teknolojinin kullanılmasını ve geliştirilmesini gerçekleştiren; bunlara yönelik olan araştırma ve geliştirme hizmetlerinde rol alan ve bu alanda projeler oluşturarak bu projelerin zamanında ve kalite standartlarına uygun şekilde gerçekleşmesini elde eden mühendis grubudur. Deri mühendisi kimdir, nedir sorusunun yanıtını ne iş yaptıklarına, görevlerine bakarak birazcık daha açabiliriz.

DERİ MÜHENDİSİ NE İŞ YAPAR? DERİ MÜHENDİSİ GÖREVLERİ NELERDİR?

Deri mühendisleri tanımında bahsettiğimiz benzer halde bir derinin işlenme sürecinde ve bu işlenme sürecinde kullanılan teknolojilerin kullanımı ve geliştirilmesinde rol alırlar. Deri mühendisinin görevleri ne iş yaptıklarını algılamak için yararlı olacaktır:

  • Derilerin hayvanlardan yüzülmelerinin arkasından kullanılabilir hale getirilmesi için meydana getirilen işlemleri denetlemek
  • İşlenen ve kullanılabilir hale gelen ten ve kürkün korunması mevzusunda üreticilere danışmanlık hizmeti vermek
  • Derinin kullanım yeri ve amacına yönelik olarak üretilmesi mevzusunda araştırma ve araştırma yapmak
  • Derinin ekonomik anlamda daha fazla kıymet kazanmasını sağlamak için araştırmalar yürütmek
  • Sektörün sorunlarını bilimsel yöntemler ile ve teknolojik araçlar yardımı ile çözmek
  • Modaya uygun yeni çıkan ürünler geliştirilmesine katkı sağlamak
  • Talep edilen hizmete göre (kıyasla) (kıyasla) proje geliştirmek, projelerin kalite standartlarında ve zamanında yürütülmesi için denetim yapmak
  • Bağlı bulunmuş olduğu organizasyonda bulunmuş olduğu pozisyona ilgili olarak kendisine tabii personelin koordinasyonunu sağlamak ve denetlenmesinde görev almak

Deri Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar? Deri Mühendisi Nasıl Olunur? , Deri Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar? Deri 2020, EVRAKhane.Com

DERİ MÜHENDİSİ NASIL OLUNUR? NASIL DERİ MÜHENDİSİ OLARAK ÇALIŞILIR?

Deri mühendisi olmak isteyen bireylerin izlemesi gereksinim duyulan yöntemlerin başlangıcında ten mühendisliği bölümünü bitirmesi gelmektedir. Bu lisans programı olarak bitirilmesi gereksinim duyulan bölümdür. Bunun haricinde lisansüstü eğitimde de başka bir lisans programı mezunu olarak başvurabilme hakkınız olması halinde ten mühendisliği üzerine bu tip bir öğrenim görerek Deri mühendisi olarak emek harcama hakkını {{özel}} sektörde firmanın inisiyatifi ile kazanabilirsiniz.

Tabi ki bir yerden mezun olmak o mesleği hayata geçirmeye yetmeyeceği için ten mühendisi olmak isteyen birey {{özel}} sektörde mi yoksa kamuda mı hizmet vermek istediğine karar verdikten sonrasında buna yönelik olarak çalışmalıdır. İşin aslı kamuya iş olarak ten mühendisi alımı yapılmamaktadır denebilir. Kamu çalışanı olmak için ten mühendisliği mezunlarının izleyebileceği yol KPSS’ye girerek 4001 nitelik kodlu kadroları kazanmaya çalışmak olabilir lakin bu şartlar altında da ten mühendisi olarak çalışılmayacağını bilmek gerekiyor.

{{Özel}} sektörde ten mühendisi olmak isteyen ilgili kişinin işi bazı noktalarda daha yalın bazı noktalarda ise daha güç olsa gerek. Evet KPSS benzer halde bir sınava girmek gerekmemektedir lakin {{özel}} sektörün rekabetçi ortamı ile paralel olarak yeter bir donanıma haiz olmak (özellikle alanına hakim olmak), muhtemelen iyi seviyede dil bilmek ve {{özel}} sektör için oluşturulan ilanları takip ederek bunlara müracaat yapmış olup işe girmeyi beklemek ten mühendisi olarak {{özel}} sektörde emek harcamayı düşünenlerin izleyeceği en temel yol olarak görülebilir.

DERİ MÜHENDİSİ ÇALIŞMA ŞARTLARI NE DURUMDADIR? ÇALIŞMA SAATLERİ NASILDIR?

Yukarıda da değindiğimiz benzer halde kamuya neredeyse asla ten mühendisi unvanı ile personel alımı yapılmamaktadır ve bu da özellikle {{özel}} sektördeki emek harcama şartlarının ve saatlerinin incelenmesini gerektirmektedir.

{{Özel}} sektörde çalışan bir ten mühendisi çoğunlukla işlik, yapınak yada laboratuvar benzer halde kapalı ortamda çalışırlar. Çalışmış oldukları ortam bir çok vakit kimyasal maddelerin, kötü kokuların bulunmuş olduğu ortamlardır ve bu mesleğin emek harcama ortamı açısından emek harcama şartlarının iyi olmadığını göstermektedir. Yeni başlama noktasında maddi ve içsel olarak çok doyurucu olmayabilse de eğer yetkin bir mühendise dönüşülürse alana yetişen elemanın azlığı emek harcama şartlarının her açıdan doyurucu olması ile neticelenecektir.

Emek harcama saatleri ise çalışılan işe göre (kıyasla) (kıyasla) değişiklik göstermekle birlikte kabaca haftalık 50-60 saat civarı bir mesaiye haiz oldukları söylenebilir.

DERİ MÜHENDİSİ OLARAK GÖREV YAPANLARIN KULLANDIĞI ARAÇ VE GEREÇLER NELERDİR?

Mühendis olarak görev icra eden bireyler umumi anlamda yardımcı araç-gereç ve ekipmanlardan faydalanırlar. Deri mühendisi olarak hizmet veren personel de kendi alanına yönelik bazı araç ve gereçleri kullanmaktadır. Bunlar; en temelde ten, ten işlemeciliğinde kullanılan kimyasal maddeler ve laboratuvar malzemeleri, ten boyamada kullanılan boya çeşitleri, yine ten işlemeciliğinde kullanılan makineler ve aletler, teknolojik olarak kullanılması gereksinim duyulan makineler, bilgisayar ve bu alanda emek harcama yürütmeyi elde eden uygulamalar ve programlar olarak sıralanabilir.

Haber Kaynağı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu