Nedir Ne Değildir ?Sağlık

Diyetisyen nedir, ne iş yapar? Diyetisyen… 2020

Diyetisyen nedir, ne iş yapar? Diyetisyen… 2020

Diyetisyen nedir, Diyetisyen nedir, ne iş yapar? Diyetisyen… 2020, EVRAKhane.Com

Beslenme, açlık duygusunu bastırmak, karın doyurmak yada canının her çektiğini aş içmek değildir. Fakat ne yazık ki, günümüzde bu noktaya doğru ilerlemektedir. Yetersiz ve dengesiz beslenme alışkanlıkları insanları ağırbaşlı sağlık (sıhhat) sorunları ile uğraşır hale getirmiştir. İşte bu aşamada kuşkusuz en büyük mesuliyet diyetisyen şu demek oluyor ki beslenme uzmanı kişilere düşmektedir. Peki kimdir bu diyetisyen?

Diyetisyen nedir, ne anlama gelir, kimdir, kime denir?

Diyetisyen, insanların kafi ve dengeli beslenebilmeleri için aş listeleri hazırlamak, yiyeceklerin sağlığa uygun bir halde pişirilmesi mevzusunda çalışan, var gıda kaynaklarını ekonomik ve sağlık (sıhhat) kurallarına uygun olarak kullanılmasını elde eden ve bu mevzularda bireyi ve toplumu bilgilendiren kişilere denilmektedir. Günümüz beslenme alışkanlıkları düşünüldüğünde, oldukça mühim bir meslektir. Peki diyetisyenler tam olarak ne iş yapıyorlar?

Diyetisyen nedir, Diyetisyen nedir, ne iş yapar? Diyetisyen… 2020, EVRAKhane.Com

Diyetisyenler ne iş yaparlar, görevleri nedir?

Günümüzde diyetisyenlerin yalnız zayıflamak yada kilo almak ile ilgilenilmiş olduğu algısı oluşmuş durumdadır. Bu vaziyet yanlıştır. Diyetisyenler umumi olarak sıhhatli ve sağlığa beslenme ile ilgilenmektedirler. Diğer görevlerini aşağıda maddeler halinde verdik.

  • Besinlerin; işlenmesi, hazırlanması, pişirilmesi, depolanması durumlarında meydana gelebilecek farklılıkların insanların üstündeki etkilerini incelemek,
  • Toplumda meydana gelen yanlış ve dengesiz beslenme durumlarını belirlemek, bu durumların sonunda ortaya çıkan sağlık (sıhhat) problemlerine karşı önlemler alınmasını sağlamak,
  • Besinlerin analizlerini gerçekleştirmek,
  • Diyet ürünler ve rejim öğünler geliştirmek,
  • Hastalık durumlarında kişilerin hastalıklarına uygun olarak beslenebilmeleri için rejim programlar yapmak,
  • Toplumu ve fertleri hem sıhhatli hem de ekonomik beslenme mevzusunda bilinçlendirmek,

Gibi cemiyet sağlığını ilgilendiren oldukça elzem görevlere sahiptirler. Peki diyetisyen nasıl olunur, olma şartları nedir?

Diyetisyen nasıl olunur?

Vatanımızda diyetisyen unvanını elde edebilmek için lise eğitiminin tamamlanmasının peşinden üniversite giriş imtihanlarına katılmak gerekmektedir. Akabinde de sayısal bölümlerden bir tanesi olan beslenme ve diyeyetik kısmı kazanılması, akabinde de 4 senelik lisans eğitiminin peşinden mezun olunmalıdır. Bu bölümden mezun olan kişiler direkt diyetisyen unvanını elde etmektedirler.

Son yıllarda devletimizde bu bölümden mezun olmamış lakin kendisini diyetisyen olarak tanıtan ve hatta bu mevzuda kitap bile yazmış kişiler ortaya çıkmaya başladı. Halbuki diyetisyenlik, bunun eğitimi alınmadan yapılacak bir iş değildir. Beslenme ve Diyetetik Bölümünde; biyoloji, kimya, beslenme biyokimyası, cemiyet beslenmesi, toplumsal sağlık (sıhhat), anne çocuk beslenmesi şeklinde sayısız başlıkta oldukça mühim eğitimler verilmektedir. Bu sebepten diyetisyen olmak isterim diyen kimseler ilgili kısmı bitirmeli ve alanında uzman olarak görevlerine başlamalıdırlar. Peki diyetisyen unvanını almaya hak kazanmış kişiler nerelerde iş bulabilirler?

Diyetisyen nedir, Diyetisyen nedir, ne iş yapar? Diyetisyen… 2020, EVRAKhane.Com

Diyetisyen nerelerde çalışır, emek harcama alanları nereleridir?

Diyetisyenler özel (hususi) sektörde ve kamuda şu demek oluyor ki devlette emek harcama olanağına sahiptirler. Diyetisyenler; beslenme eğitimcisi ve öğretmen olarak eğitim kurumlarında, koruyucu ve eğitici diyetisyen olarak halk sağlığı hizmetlerinde, klinik diyetisyen olarak sağlık (sıhhat) müesseselerinde ve yataklı tedavi kurumlarında, toplu beslenme meydana getiren kuruluşlarda, özel (hususi) beslenme ve spor merkezlerinde vazife alabilirler. Bunun haricinde da KPSS sınavına katılarak halk yada üniversite hastanelerinde çalışabilirler. Diyetisyenlik atama puanları kamuda 88 ile 95 puan arasındadır.

Diyetisyen bölümünden mezun olmuş yada olacak şahıs sayısı, bu bölümün birçok üniversite açılması sebebi ile bir fazlaca artmış durumdadır. İş imkanları, geçtiğimiz senelerde daha fazladır ve mezun sayısının artmasından dolayı her geçen gün daha da zorlaşmaktadır. Bu sebepten kısmı bitirmenizin peşinden direkt iş bulmakta zorlanabilir ve o hayalini kurduğunuz ağırbaşlı gelir rakamlarına ulaşamayabilirsiniz. Fakat kamuda ya da özel (hususi) bir klinik açarak bu hayallerinizi gerçekleştirme şansınız bulunuyor. Günümüzde Instagram ve başka toplumsal ağlarda bu tarzda fazla sayıda diyetisyen hesabı görmekteyiz. Bu kişiler buralarda kendi reklamlarını yaparak, bünyelerine daha fazla alıcı kazandırmaktadırlar. Bu şekilde reklam ve etkili bir emek harcama yöntemi ile sizler de sektörde ad yapabilir, ağırbaşlı gelirler elde edebilirsiniz.

Haber Kaynağı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu