Nedir Ne Değildir ?Sağlık

Ehliyet Almak İçin Sağlık Raporu Nasıl ve… 2020

Ehliyet Almak İçin Sağlık Raporu Nasıl ve… 2020

Ehliyet Almak İçin Sağlık Raporu, Ehliyet Almak İçin Sağlık Raporu Nasıl ve… 2020, EVRAKhane.Com

Ehliyet İçin Sağlık Raporu Zorunlu Mu?

Ehliyet almak için gerekli belgeler içinde, sürücü adayının herhangi bir aracı kullanabilmesi için sağlık (sıhhat) (sağlık) durumunun elverişli olup olmadığını görebilmek adına sağlık (sıhhat) (sağlık) raporu bulunmaktadır. Alınan bu sağlık (sıhhat) (sağlık) raporu, sürücü olur raporu olarak da bilinmektedir. Geçtiğimiz günlerde bakanlık yönetmelikte değişikliğe giderek sağlık (sıhhat) (sağlık) raporu alma işlemlerinde değişikliğe gitti. Yeni düzenleme gereğince yeterlik almak için gerekli olan sağlık (sıhhat) (sağlık) raporu nereden ve nasıl alınır detaylı olarak anlattık.

Ehliyet İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Bakanlıkça yeni yönetmelik ile belirtildiği suretiyle aşağıdaki kurum ve kuruluşlardan sağlık (sıhhat) (sağlık) raporu alabilirsiniz.

  • Bakanlığa ve üniversitelere bağlı sağlık (sıhhat) (sağlık) tesisleri
  • Aile sağlığı merkezleri(sağlık (sıhhat) (sağlık) ocakları)
  • Özel (hususi) (özel) hastaneler
  • Özel (hususi) (özel) tıp merkezleri
  • Özel (hususi) (özel) poliklinik
  • Özel (hususi) (özel) muayenehane

Maddelerde belirtildiği suretiyle sağlık (sıhhat) (sağlık) raporunu devlet hastanelerinden yada özel (hususi) (özel) hastanelerden alabileceğiniz şeklinde artık aile hekimlerinizden şu demek oluyor ki aile sağlık (sıhhat) (sağlık) merkezlerinden de alabilirsiniz. Ancak aile hekimleri gerekli muayeneleri gerçekleştirmelerinin peşinden sağlığında sorun olabilecek kişileri ikinci basamak olan uzman doktorlara sevk edebilmektedir. Bu sebepten direk ikinci basamak sağlık (sıhhat) (sağlık) hizmetlerine şu demek oluyor ki devlet hastanelerine yada özel (hususi) (özel) hastanelere gitmek işlemler için daha süratli sonuç verebilmektedir. Ancak bahsettiğimiz suretiyle aile hekimlerinden alınan sağlık (sıhhat) (sağlık) raporu da geçerlidir ve yeterlik almak için kullanılabilir.

Sağlık Raporlarında Grup Kavramları Nedir?

2017 senesi itibariyle hem yeterlik sınıfları hem de rapor alma şartları değişmiş olduğundan grup terimi ortaya çıkmıştır.

1. Grup Sağlık Raporları : Bu sağlık (sıhhat) (sağlık) rapor emekleri M, A1, A2, A, B1, B, BE ve F sınıfı yeterlik alacak vatandaşları kapsamaktadır. Bu sınıfta yer edinen sürücüler 10 senede bir sağlık (sıhhat) (sağlık) raporu ile yeterlik yenileme işlemi yapmak zorundadırlar. Bu sınıf hafifçe araç sürücüleri için geçerlidir.

2. Grup Sağlık Raporları: C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ve G sınıfı yeterlik alacakları kapsamaktadır. Bu sınıfta yer edinen sürücüler 5 senede bir yeterlik yenileme işlemi yapmak zorundadırlar. Bu sınıf genel itibariyle ağır vasıtalar ve ticari araç sürücülerini kapsamaktadır.

Sağlık raporu almak için devlet hastanelerine ya da özel (hususi) (özel) hastanelerine müracaat yaptığınız zaman, sizinle ilgilenen hekim, muayene sonucunda “Sürücü olabilir.” Kısmını işaretlediyse sağlık (sıhhat) (sağlık) raporunuzu başarıyla almışsınız anlama gelir. Bu rapor ile 1. Grup ve 2. Grup yeterlik almak için başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak hekiminiz sizi uzman doktora yönlendirdi ise “Sürücü olması olanaksız” kısmını işaretler. Uzman doktor var sağlık (sıhhat) (sağlık) sorununuz ağır araç kullanmaya uygun değilse “1. Grup sürücü olabilir” kısmını işaretler. Eğer sağlık (sıhhat) (sağlık) durumunuz hiçbir aracı kullanmaya uygun değilse de “Sürücü olması olanaksız” kısmını işaretler.

Ehliyet İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz sağlık (sıhhat) (sağlık) kuruluşlarına yeterlik için sağlık (sıhhat) (sağlık) raporu almak suretiyle başvuruda bulunmanızın peşinden, size verilmiş olan ve içinde 25 madde bulunan formu tam olarak ve doğru bir halde doldurmanız gerekmektedir. Formu doldurduktan sonrasında formda vermiş olduğunuz bilgilerin doğru olduğuna dair beyanda bulunmanız gerekmektedir. Vermiş olduğunuz bu beyan ile doğabilecek yükümlülükleri de kabul etmiş sayılırsınız. Formda sağlık (sıhhat) (sağlık) durumunuz ile ilgili maddeler bulunmaktadır. Doktorunuz formu detaylı olarak inceledikten sonrasında sağlık (sıhhat) (sağlık) kontrolünüzü gerçekleştirir ve sağlık (sıhhat) (sağlık) durumunuz ile ilgili yukarıda vermiş olduğumuz şekilde sürücü olabilir ya da olması olanaksız şeklinde beyan verir.

Ehliyet İçin Sağlık Raporu Tutarı Ne Kadardır?

Ehliyet için gerekli olan sağlık (sıhhat) (sağlık) raporunu alabilmek için aile hekiminize gittiyseniz bu işlem tamamen parasızdır. Ancak aile hekiminiz sizi uzman tabibe şu demek oluyor ki devlet hastanesine yönlendirdiyse burada tek hekim tutarı 50 TL olarak karşınıza çıkacaktır. Üniversite Eğitim Araştırma Hastanelerinden birisine yönlendirildiyseniz tek hekim için 75 TL ücret talep edilir. Eğer devlet hastanelerinde sağlık (sıhhat) (sağlık) kuruluna girmeniz gerekiyorsa 200 TL, eğitim araştırma ve üniversite hastanelerinde ise bu ücret 300 TL’dir. Kurulda alanında uzman 5 hekim bulunmaktadır. Özel (hususi) (özel) sağlık (sıhhat) (sağlık) kurumlarında ise fiyatlar değişkenlik göstermekte olup net bir fiyat verilememektedir.

Aile Hekimi Sağlık Raporu Verebilir Mi?

Yazımızın başlangıcında da belirttiğimiz suretiyle yeni çıkan yönetmelik gereğince artık aile hekimleri de 1. Grup ehliyetler ve 2. Grup ehliyetler için sağlık (sıhhat) (sağlık) raporu verebilmektedir. Ancak gerekli görmesi durumunda sizleri uzman tabibe yönlendirebilir ve raporunuzu onaylamaz.

Sağlık Raporu Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kan grubu kartınız yada kan grubunuzu gösteren resmi bir belge ( eski yeterlik, kimlik ), 2 adet vesikalık fotoğraf yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Eğer gözlük ve lens ya da sağlık (sıhhat) (sağlık) durumunuz ile ilgili başka kullandıklarınız var ise bu biçim şeyleri da yanınıza almanızda yarar vardır. Devamlı olarak kullanmış olduğunuz ilaçlar var ise bunların da doktora tam olarak olarak bildirilmesi faydanıza olacaktır. Bu yazımızda sürücü olur sağlık (sıhhat) (sağlık) raporu ile ilgili detaylı bilgiler verdik.

Haber Kaynağı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu