MesleklerNedir Ne Değildir ?

Elektrik Elektronik Mühendisi Nedir? Ne İş 2020

Elektrik Elektronik Mühendisi Nedir? Ne İş 2020

Elektrik Elektronik Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar? Nasıl Olunur? , Elektrik Elektronik Mühendisi Nedir? Ne İş 2020, EVRAKhane.Com

Bir mesleğe başlamadan önce bir adayının o mesleği araştırması doğaldır. Emek harcama saatleri nasıl, emek harcama şartları nasıl, ne iş yaparlar, görevleri nedir benzer şekilde soruların en temelde bir mesleği anlamaya yardımcı olur. Herhangi bir mesleği yapmayı düşünen aday için ikimiz de fikir veren yazılar yazmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda elektrik elektronik mühendisi mesleğine dair bilgiler vermeye çalıştık.

ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSİ NEDİR?

Elektrik elektronik mühendisi hem elektrik enerjisi üzerine hem de elektronik üzerine emekler icra eden bir mühendis grubudur. Elektrik enerjisinin üretilmesi, iletilmesi, dağıtılması ve bu sürecin sorunsuz yürümesinin sağlanması benzer şekilde işlerin yanı sıra elektronik aletlerin verimli emek vermesi, geliştirilmesi, doğru kullanılması benzer şekilde mevzularda da hizmet veren mühendisler umumi anlamda elektrik elektronik mühendisleridir.

NASIL ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSİ OLUNUR? KİMLER ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSİ OLARAK ÇALIŞABİLİRLER?

Elektrik elektronik mühendisi olmanın yolu lisans düzeyinde elektrik elektronik mühendisliği bölümünü yada buna benzer, türevi bir kısmı bitirmekten geçmektedir. Bunun haricinde başka bir lisans programı mezunu olunması durumunda lisansüstünde elektrik elektronik mühendisi yada benzeri bir programın öğrenimini görerek de elektrik elektronik mühendisi olmanın yolunu özel (hususi) (özel) sektörde firmaların inisiyatifleri doğrultusunda açmak mümkündür.

Tabi ki herhangi bir bölüm mezunu olmak o mesleği hayata geçirmeye yetmemektedir. Özel (hususi) (özel) sektörde yada kamuda elektrik elektronik mühendisi olabilmek için izlenmesi gereksinim duyulan bazı adımlar bulunmaktadır.

Ilk olarak özel (hususi) (özel) sektörde elektrik elektronik mühendisi olarak görev yapmayı düşünen bir ilgili kişinin yeter donanıma haiz, alanına hakim, dil bilen ve kendini geliştirmiş olması aranır. Bu özelliklere haiz olan bir birey özel (hususi) (özel) sektörde elektrik elektronik mühendisi alımı icra eden kurum ve kuruluşların alımlarını takip etmeli ve başvuruda bulunarak işe alınmayı beklemelidir.

Kamuda elektrik elektronik mühendisi olabilmek için ise (kaide dışı durumlar haricinde) halk mensubu seçme imtihanı (KPSS) adını taşıyan sınava girmek ve ilanlara müracaat yapmayı yada merkezi atamalarda atanmayı sağlayacak puanı almak gerekmektedir.

ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSİ GÖREVLERİ NELERDİR? ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSİ NE İŞ YAPAR?

Elektrik elektronik mühendisi tanımında da bahsettiğimiz suretiyle hem elektrik enerjisinin tüm süreçlerinde hem de elektronik aletlerin tasarımından, sorunsuz ve doğru çalışmasına, bakımına kadar geniş bir yelpazede çalışır. Elektrik elektronik mühendisinin görevlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Yeni aygıt, dönem ve sistemler tasarlayarak geliştirmek
  • Elektrik sistemlerinin gereksinimlerini saptadıktan sonrasında geliştirerek kapasitelerini arttırmak ve maliyetlerini belirlemek,
  • Elektronik aksamların denetimini yapmak ve güvenlik standartlarına uygunluğunu belirlemek,
  • Farklı sistemlerde kullanılan elektronik aksamların performanslarının geliştirilmesini sağlamak ve bunun için uygulamalar geliştirmek
  • Dijital ve analog elektronik sistemlerin üretim, bakım, onarım ve gelişimini sağlamak
  • Elektrik enerjisinin her türlü üretiminde proje üretmek, üretim yapılmasını sağlamak ve uygulamaya geçirmek
  • Elektrik yada elektronik anlamda tasarımdan, imalat, işletme ve bakıma kadar tüm süreçlerde rol almak
  • Çalmış olduğu departmana ve talep edilenlere yönelik olarak proje üretmek, projelerin kalite standartlarına ve zamanına uygun gerçekleşmesini sağlamak ve bu süreci denetlemek
  • Altında yer edinen tüm birimlerin koordinasyonunu, organizasyonunu ve denetimi sağlamak

Elektrik Elektronik Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar? Nasıl Olunur? , Elektrik Elektronik Mühendisi Nedir? Ne İş 2020, EVRAKhane.Com

ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ VE ŞARTLARI NE DURUMDADIR?

Elektrik elektronik mühendisleri hem kamuda hem de özel (hususi) (özel) sektörde (özellikle kendini yetiştirmiş mühendisler açısından) iyi denebilecek iş, emek harcama şartlarına haizdir.

Kamuda hem emek harcama şartları hem de emek harcama saatleri fiyat/performans açısından değerlendirildiğinde haftalık 40 saat civarı çalışmış olduğu ve buna ilgili olarak maddi ve içsel olarak doygunluk olunacak bir iş yapıldığı görülmektedir.

Hem özel (hususi) (özel) sektörde hem kamuda emek harcama ortamları çalışılan departmana ilgili olarak ofis ortamı yada şantiye, yapı içi şu demek oluyor ki elektrik ve elektronik araçların bulunabileceği alanlar olabilmektedir lakin bazı kaide dışı departmanlar haricinde bedenen çok fazla yorucu emek harcama ortamı bulunmamaktadır. Tabi ki mental olarak yorulma potansiyelinin bulunduğunu da belirtmek gerekir.

Özel (hususi) (özel) sektörde haftalık olarak averaj 55-60 saat çalışılması mesleği birazcık emek harcama şartları açısından eksiye düşürse de bu bir çok vakit yeni süregelen yada azca deneyimli elektrik elektronik mühendislerinin yaşamış olduğu sıkıntıdır. Maddi ve içsel açıdan da yine doygunluk olamama deneyimsiz iken başlarına gelse de tecrübe ve donanım sahibi elektrik elektronik mühendisleri özel (hususi) (özel) sektörde de doygunluk olacaklar emek harcama şartlarına sahiptirler.

Haber Kaynağı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu