MesleklerNedir Ne Değildir ?

Elektronik Mühendisi Nedir? Elektronik 2020

Elektronik Mühendisi Nedir? Elektronik 2020

Elektronik Mühendisi Nedir? Elektronik Mühendisi Nasıl Olunur? Ne İş Yapar? , Elektronik Mühendisi Nedir? Elektronik 2020, EVRAKhane.Com

Bir üniversite kısmı talibi yada bir iş talibi girmeyi düşündüğü iş ile ilgili bir ekip sorular sahibidir. Bu sorular bir çok vakit işin şartları, nasıl olduğu, o meslekte ne iş yapıldığı benzer şekilde sorulardır. Bu sorulara dair bir ekip cevapları elimizden geldiğince sizler için cevaplandırmaya çalışıyoruz. Bu yazımızda elektronik mühendisi ile ilgili bu tip soruların cevaplarını bulabileceksiniz.

ELEKTRONİK MÜHENDİSİ KİMDİR, NEDİR?

Her türden elektronik aletin, aksamın projelendirme sürecinden başlayarak, planlanmasının yapılmasında, üretiminde, işletilmesinde, geliştirilmesinde, bakım ve onarımında rol alan mühendisler elektronik mühendisleridir.

KİMLER ELEKTRONİK MÜHENDİSİ OLARAK ÇALIŞABİLİR? NASIL ELEKTRONİK MÜHENDİSİ OLUNUR?

Elektronik mühendisi olarak iş sahibi olmak isteyen bir birey için ilk olarak yapılması gereksinim duyulan bu alanda eğitim almaktır. Bu alanda eğitim almak demek de üniversitelerin elektronik mühendisliği yada benzeri bir lisans programını bitirmek anlamına gelir. Elektronik mühendisi olmak için bu şekilde bir lisans programını bitirmek gerekmektedir. Alternatif bir yol olarak ise üniversitelerin başvurularında izin verdiği seviyede elektronik mühendisliği bölümünün lisansüstü programlarına müracaat yaparak kabul görüp mezun olunulması halinde de elektronik mühendisi olarak özel (hususi) (özel) sektördeki firmaların tercihleri doğrultusunda emek harcama imkanı elde edilebilir.

Bu yollardan geçmek bireye elektronik mühendisi unvanını kazandırsa da bir kurum yada kuruluşta elektronik mühendisi olmak için adayın devam etmesi gereksinim duyulan bir süreç de bulunmaktadır.

Özel (hususi) (özel) sektörde özetlemek gerekirse özel (hususi) (özel) şirketlerde, kurum ve kuruluşlarda elektronik mühendisi olarak çalışmak için ferdin emek harcama şansı olan kuruluşların alım yapmış olup yapmadığını kontrol etmesi, ilana çıkıyorlar ise ilanları takip etmesi ve bu firmaların aramış olduğu şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Genellikle bu şartlar içinde iyi dil bilmek, extra programlar bilmek, belli bir süre sektörde deney benzer şekilde şartlar bulunduğundan elektronik mühendisi olmak isteyen adayın kendisini iyi yetiştirmesi gerekmektedir.

Kamuya bağlı kurum ve kuruluşlarda çalışabilmek için ise elektronik mühendisi adayının halk mensubu seçme imtihanı adını taşıyan ve halk içinde kısaltmasıyla KPSS olarak malum sınava girmesi, merkezi atamaları yada açıktan alımların ilanlarını takip etmesi gerekmektedir. Elektronik mühendisi olmak isteyen ferdin bu ilanlara başvurduğunda kabul görmesini sağlayacak seviyede bir puan alması gerektirme ettiğinin de altını çizmekte yarar var.

ELEKTRONİK MÜHENDİSİ GÖREVLERİ HANGİLERİDİR? ELEKTRONİK MÜHENDİSİ NE İŞ YAPAR?

Elektronik mühendisi tanımında da bahsettiğimiz suretiyle elektronik aletlerin ilk basamağı olan tasarlanmasından nihayet basamağı olan kullanılmasına kadar olan süreçteki her türlü mevzuda hizmet verir. Elektronik mühendisi görevleri en genel haliyle şu şekilde sıralanabilir:

  • Yeni aygıt, dönem ve sistemler tasarlamak, geliştirmek
  • Elektronik aksamların kontrolünü yapmak ve güvenlik standartlarına uygun olup olmadığını belirlemek
  • Farklı sistemlerde kullanılan elektronik aksamların performanslarının geliştirilmesini, iyileştirilmesini sağlamak ve bunun için uygulamalar geliştirmek
  • Dijital ve analog elektronik sistemlerin üretimini, bakımını, onarımını yapmak ve gelişimini sağlamak
  • Bağlı bulunan firmanın, kuruluşun talepleri doğrultusunda proje üretmek, projelerin kalite standartlarını ölçmek ve kalite standartlarına uygun olmasını sağlamak, belirlenen sürede projenin bitmesini sağlamak ve denetim sürecine dahil olmak
  • Kendisine bağlı olan alt birimlerdeki personellerin yönetilmesi, organize edilmesi ve denetlenmesi süreçlerine dahil olmak

Elektronik Mühendisi Nedir? Elektronik Mühendisi Nasıl Olunur? Ne İş Yapar? , Elektronik Mühendisi Nedir? Elektronik 2020, EVRAKhane.Com

ELEKTRONİK MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ NASILDIR VE ÇALIŞMA ŞARTLARI İYİ MİDİR?

Kamuda ve özel (hususi) (özel) sektörde olmak suretiyle elektronik mühendislerinin emek harcama şartlarını ve saatlerini ayıracak olursak kamuda çalışan elektronik mühendisleri başlangıç seviyesi açısından iyi emek harcama şartlarına ve saatlerine sahiptirler. Haftalık 40 saat mesai süreleri bulunan elektronik mühendisleri proje dönemlerinde ek mesaileri olmadığı sürece bu sürenin pek de üstünde çalışmazlar. Emek harcama ortamı olarak bir çok vakit ofis seçimi kapalı ortamlarda bulunurlar ve bedenen çok da fazla yorucu olmayan emek harcama şartlarına sahiptirler. Tabi ki kamuda çalışmak demek şartlar iyiye gitse de çok büyük bir atılım gerçekleştirememek anlamına gelir.

Özel (hususi) (özel) sektörde ise başlangıç seviyesinde düşük maaşlar ve bir fazla işin üstlerine yüklenmesinden dolayı yorucu, yıpratıcı bir durumda çalışmaya başlarlar ve donanım ve deney kazanana kadar bu bir süre bu şekilde devam eder. Kazanılan donanım ve deney sonucu ilerleyen yıllarda elektronik mühendisleri çok daha iyi emek harcama imkanlarına haiz olurlar. Kamuda olduğu benzer şekilde bir çok vakit ofis seçimi yerlerde çalışan elektronik mühendislerinin emek harcama saatleri de haftalık olarak 55-60 saati bulabilmektedir.

ELEKTRONİK MÜHENDİSİ NE TÜR ARAÇ VE GEREÇLER KULLANIR?

Mühendislik mesleğini oluşturan iş mensupları bir çok vakit yardımcı ekipmanlar kullanırlar. Elektronik mühendisliği mesleğindeki bir ferdin kullandığı araç gereçler de şu şekilde sıralanabilir. Tornavida, pense, kontrol kalemi benzer şekilde sade el aletleri, ölçüm aletleri, bilgisayar ve benzeri teknolojik aygıtlar, uzmanlık alanlarında kullanılan programlar, uygulamalar.

Elektronik mühendisi yada değişik meslekler ile ilgili merak ettiklerinizi yazımızın altında yer edinen yorum kısmında sorabilirsiniz. Ayrıca adresine gelmiş olarak yine sorularınızı sorabilir ve paylaşımda bulunabilirsiniz.

Haber Kaynağı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu