MesleklerNedir Ne Değildir ?

Endüstri Mühendisi Nedir? Endüstri Mühendisi 2020

Endüstri Mühendisi Nedir? Endüstri Mühendisi 2020

Endüstri Mühendisi Nedir? Endüstri Mühendisi Ne İş Yapar? Nasıl Olunur? , Endüstri Mühendisi Nedir? Endüstri Mühendisi 2020, EVRAKhane.Com

Hangi iş olursa olsun o mesleği icra etmeyi düşünen bireyler o iş ile ilgili merak ettiklerini araştırırlar. Bilhassa merak ettikleri bazı şeyler o mesleğin ne iş yapmış olduğu, iş koşullarının ne şekilde olduğu ve nasıl o mesleğin yapılabileceğidir. Buradan hareketle biz sitemizde meslekler üzerine bu tip genel mevzularda iş tanıtımı yazıları hazırlıyoruz. Okuduğunuz yazımızda ise endüstri mühendisi ile ilgili bilgiler derlemeye çalıştık.

ENDÜSTRİ MÜHENDİSİ NEDİR, KİMDİR?

Endüstri üretim üzerine dayalı işlemler bütünüdür ve hammaddeden yardımcı malzemeye, insan gücünden enerjiye, makineye kadar her şey bu üretimin bir parçasıdır. İşte endüstri mühendisleri de bu üretim sürecinde kullanılacak her türlü şeyi düşük maliyetli, yüksek kaliteli hale getirmek için emekler yürüten ve bu amaçla yönetim, planlama, denetim proje üretimi şeklinde basamaklarda görev alan mühendis grubudur.

ENDÜSTRİ MÜHENDİSİ NASIL OLUNUR? ENDÜSTRİ MÜHENDİSİ OLARAK KİMLER ÇALIŞABİLİRLER?

Bir mesleği yapmak için ilk olarak o alanda eğitim alınmış olması gerekmektedir. Bu bazı mesleklerde 2 senelik bir eğitim ile bazılarında yeterli çırak ilişkisi ile bazı mesleklerde ise lisans yada lisansüstü eğitim ile mümkün olmaktadır. Endüstri mühendisi olabilmek için de en az ilgili bir lisans programı bitirmek gerekmektedir. İlgili lisans programı endüstri mühendisi olmak için endüstri mühendisliği yada türevi bir bölümdür.

Ayrıca bu alanda lisansüstü eğitim alma şansını elde edebileceğiniz bir lisans programı bitirdiyseniz de lisansüstü eğitim görerek de endüstri mühendisi olma şansını özel (hususi) (özel) sektörde firmalara ilgili olarak elde edebilirsiniz.

Alınan eğitim tabii olarak ki bir tek bu işin ilk basamağıdır ve endüstri mühendisi olarak iş sahibi olmak isteyen bir birey için izlenmesi gereksinim duyulan bazı yollar bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi kamuda çalışmak için KPSS’ye şu demek oluyor ki halk çalışanı sınavına girerek ilanları seyretmek, ilanlara müracaat hayata geçirmeye yada merkezi atama ile atanmayı sağlayacak yeterlilikte puan almaktır. Diğeri ise özel (hususi) (özel) sektörde bu alanda hizmet veren firmalara başvuruda bulunmaktır. Bu başvurular kimi zaman oluşturulan duyuru sonrasında kimi zaman da duyuru olmasa bile bu alanda hizmet veren firmalara cv bırakmak suretiyle yapılmaktadır. Tabi ki tahmin edeceğiniz suretiyle özel (hususi) (özel) sektörde endüstri mühendisi olabilmek için bir firmanın sizden beklediği donanıma haiz olmalısınız.

ENDÜSTRİ MÜHENDİSİ GÖREVLERİ NELERDİR? ENDÜSTRİ MÜHENDİSİ NE İŞ YAPAR?

Endüstri mühendisleri tanımında da bahsettiğimiz suretiyle üretim sürecinde düşük maliyet, yüksek kar amacıyla hareket eden, maksimum performans ve kaliteyi yakalamak için çalışan ve bu amaçla projeler üretip hayata geçiren bir iş yapmaktadırlar. Endüstri mühendisinin en temel görevleri üstünden mesleği daha iyi algılamak mümkün olacaktır:

  • Üretilecek olan ürüne nazaran üretim sürecinin planlamasını yapmak
  • Üretimin en uygun zamanda ve maliyet ile gerçekleşmesi adına makine ve donanım seçimini yapmak
  • Hammadde ve yardımcı maddelerin yığın ve ürün kontrolü yapmak
  • Mal ya da hizmetin tüketiciye sağlayacağı faydanın en yüksek düzeyde olması amacıyla dağıtım yönetimini ve bu durumun uygulanmasını sağlamak.
  • Bünyesinde barındığı firmanın, kurumun talepleri doğrultusunda kalite standartlarına uygun ve doğru zamanda üretimin gerçekleşmesini sağlayacak projeler oluşturmak, bu projelerin yürütülmesini ve denetlenmesini sağlamak
  • Yöneticilere karar aşamasında yardımcı olmak maksadıyla gerekli verileri hazırlamak
  • Bağlı bulunmuş olduğu kurum ve kuruluşta kendisine ilgili olarak çalışan personelin koordinesini sağlamak, denetimini yapmak

Endüstri Mühendisi Nedir? Endüstri Mühendisi Ne İş Yapar? Nasıl Olunur? , Endüstri Mühendisi Nedir? Endüstri Mühendisi 2020, EVRAKhane.Com

ENDÜSTRİ MÜHENDİSİ ÇALIŞMA ŞARTLARI NASILDIR? ENDÜSTRİ MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ NASILDIR?

Endüstri mühendisi olarak özel (hususi) (özel) sektörde çalışan bireylerin emek harcama şartları ve saatleri bağlı oldukları firmaya nazaran değişmekle birlikte bir çok vakit başlangıç seviyesinde iyi denmeyecek seviyededir. Uzun, haftalık 55-60 ve küçük bir ihtimal daha fazla mesai saatleri, sürekli iş yetiştirme telaşı, yeni başlamış personel olarak bir çok işin sırtlarına yüklenmesi şeklinde nedenlerden dolayı özel (hususi) (özel) sektör başlangıç noktasında tam manasıyla doyurucu durumda değildir lakin tabii olarak ki donanım sahibi oldukça, deney kazandıkça bu durum tam tersi yönde değişmektedir.

Kamuda yada özel (hususi) (özel) sektörde fark etmeksizin emek harcama ortamları bir çok vakit ofis ortamıdır ve projeleri oluşturur ve yönetirler. Tabi ki halk yine başlangıç seviyesi için daha kısa mesai saatleri ve iş garantisi sebebiyle daha iyi emek harcama koşulları vadetmekle birlikte seneler içinde elde edilmiş kazanç özel (hususi) (özel) sektörden daha azca olmaktadır.

ENDÜSTRİ MÜHENDİSİ HANGİ ARAÇ GEREÇ VE EKİPMANLARI KULLANIR?

Bir mühendis çalışırken, araştırma yaparken, proje oluştururken bir ekip araç ve gereçten, ekipmandan faydalanır. Endüstri mühendisleri de ofis malzemelerinden, çizim aletlerinden, bilgisayar ve benzeri elektronik aygıtlardan ve çalmış olduğu işe bağlı yazılım ve uygulamalardan faydalanırlar.

Haber Kaynağı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu