Nedir Ne Değildir ?Sağlık

Evde Sağlık Bakımı Hizmeti Nedir? Nasıl… 2020

Evde Sağlık Bakımı Hizmeti Nedir? Nasıl… 2020

Evde Sağlık Bakımı Hizmeti, Evde Sağlık Bakımı Hizmeti Nedir? Nasıl… 2020, EVRAKhane.Com

Evde sağlık (sıhhat) (sağlık) hizmetlerinin yürütülmesine dair esas ve usulleri içeren yönetmelik geçtiğimiz günlerde yürürlüğe girdi. Peki evde sağlık (sıhhat) (sağlık) hizmeti nedir, evde sağlık (sıhhat) (sağlık) hizmeti nasıl verilecek, evde sağlık (sıhhat) (sağlık) hizmeti alma şartları nedir hepsi bu yazımızda..

Evde Sağlık Hizmeti Nedir?

Evde sağlık (sıhhat) (sağlık) hizmeti, teşhis ve tedavi sonrası bakım sürecinde, kronik bir hastalığın takibinde ya da herhangi bir sağlık (sıhhat) (sağlık) problemi olmaksızın koruyucu sağlık (sıhhat) (sağlık) hizmetlerinin verilmesi sürecinde gereksinim sahiplerine kendi ortamlarında sağlık (sıhhat) (sağlık) bakımı hizmetinin sunulması anlamına gelir. Evde bakım hizmeti ile günlük yaşam standartlarını değiştirmeden en doğru hizmeti vatandaşla buluşturabilmektir. Bu hizmet ayrıyeten; evde kalmayı yeğleyen ve tedavisi, bakımı devam eden; yalnız yakın aile çevresi ve arkadaşları tarafınca bakımı gerçekleştirilemeyenler için gereklidir.

Evde sağlık (sıhhat) (sağlık) hizmeti tüm illerimizde vakit içinde kademeli olarak uygulanmaya başlanacak. 1/7/2015 geçmişine kadar bütün illerimizde evde sağlık (sıhhat) (sağlık) hizmeti verilmesi planlanmaktadır.

Evde Sağlık Hizmeti İçin 4 Birim Kurulacak

  1. İlde, Türkiye Halk Sağlığı Müdürlüğü bünyesinde bir koordinasyon merkezi kurulacaktır. Bu merkez, Toplum Sağlığı Hizmetleri Şube Müdürlüğüne ilgili olarak oluşturulacaktır.
  2. Yine ilde “evde sağlık (sıhhat) (sağlık) hizmetleri komisyonu” oluşturulacaktır. Bu komisyon, halk sağlığı müdür yardımcısının başkanlığında; müdürlükten toplum sağlığı hizmetleri şube müdürü, aile hekimliği uygulama şube müdürü ve koordinasyon merkezi görevli hekimi; il sağlık (sıhhat) (sağlık) müdürlüğünden halk ve özel (hususi) (özel) hastaneler şube müdürü, acil sağlık (sıhhat) (sağlık) hizmetleri şube müdürü ve hasta hakları il koordinatörü; halk hastaneleri birliğinden, genel yazman/koordinatör genel yazman tarafınca görevlendirilen evde sağlık (sıhhat) (sağlık) hizmetinden görevli bir yönetici ve bir hastane birimi görevli hekiminin katılımıyla oluşacak.
  3. Yine ilde, Evde sağlık (sıhhat) (sağlık) ve toplumsal hizmetleri değerlendirme komisyonu oluşturulacak. Bu komisyon, Evde sağlık (sıhhat) (sağlık) hizmetinin etkinliğinin artırılması amacıyla ilgili kurum ve kuruluşlar tarafınca sunulan toplumsal bakım ve destek hizmetlerinin entegrasyonunun sağlanacağı hizmet modelinin koordinasyonunu gerçekleştirecek.
  4. Merkez koordinasyon komisyonu: Evde sağlık (sıhhat) (sağlık), evde bakım ve destek hizmetlerinin Diyar düzeyinde koordinasyonunu ve hizmet sunumu esnasında ortaya çıkabilecek sorunların ilk elden çözümünü gerçekleştirmek suretiyle Bakanlık bünyesinde oluşturulacak.

Evde Sağlık Hizmeti Yürütmek İçin 3 Tip Birim Kurulacak

T Tipi Evde Sağlık Hizmet Birimleri: Toplum Sağlığı Merkezlerine ilgili olarak kurulan birimlerdir. Evde sağlık (sıhhat) (sağlık) hizmetini öncelikli olarak sunmakla görevlidir. Ekip, evde sağlık (sıhhat) (sağlık) hizmeti mevzusunda eğitilmiş hekim, yaşlı bakım teknikeri/evde hasta bakım teknikeri ve yardımcı sağlık (sıhhat) (sağlık) mensubu olmak suretiyle üç kişiden oluşturulur. Yaşlı bakım teknikeri/evde hasta bakım teknikeri olmadığı hallerde bir yardımcı sağlık (sıhhat) (sağlık) mensubu ekibe dahil edilir.

H Tipi Evde Sağlık Hizmet Birimleri: Hastanelere bağlıdır. Öncelikli olarak uzman hekim konsültasyonu, fizyoterapi benzer halde T tipi birimler tarafınca verilmesi mümkün olmayan hizmetlerin sunumuyla mükelleftir. Koordinasyon Merkezinin planlaması doğrultusunda T tipi birimleri destek sunar. Ekip, evde sağlık (sıhhat) (sağlık) hizmeti mevzusunda eğitilmiş hekim/uzman hekim, yaşlı bakım teknikeri/evde hasta bakım teknikeri ve yardımcı sağlık (sıhhat) (sağlık) mensubu olmak suretiyle üç kişiden oluşturulur.
D Tipi Evde Sağlık Hizmet Birimleri: Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna bağlı Ağız Diş Sağlığı Merkezleri bünyesinde kurulan birimlerdir. Ekipte bir diş hekimi ile birlikte bir ağız ve diş sağlığı teknikeri ya da diş protez teknikeri bulunur.

Personellerin Görevlendirilmesi ve Görevleri

  • Sorumlu doktor, diş tabibi ve başka personel, müdür/genel yazman tarafınca görevlendirilir.
  • Ekipte görevlendirilen personele, zorunlu haller haricinde başka görev verilmez.
  • Ekipte yer edinen sağlık (sıhhat) (sağlık) mensubu, sürücü olarak da yetkilendirilebilir.
  • Birim ya da birimlerin kayıt ve arşiv işlemleri ile yazışma ve komünikasyon işlemlerini gerçekleştirmek suretiyle bir tıbbi yazman ya da uygun özellikte bir personel görevlendirilebilir.
  • Evde sağlık (sıhhat) (sağlık) hizmetlerinde görevli personel, hizmet sunumu esnasında, standartları kurum tarafınca belirlenecek özel (hususi) (özel) giyim giyer.

Evde Sağlık Hizmetine Nasıl Başvuru Yapılır?

Hasta ya da hasta yakını ya da başka kişi ve kurumlar tarafınca 444 3 833 numaralı telefon hattını arayarak ya da “Evde Sağlık Hizmeti Başvuru Formu” doldurularak yada TSM/AHB’ler vesilesiyle evde sağlık (sıhhat) (sağlık) hizmeti başvurusu yapılabilinecek.

Hastanelerden taburcu olacak olup evde bakım hizmeti ihtiyacı duyan vatandaşlar müdavi hekim tarafınca koordinasyon merkezine bildirilir. Koordinasyon merkezi, yapacağı ön değerlendirme neticesinde hastanın durumunu dikkate alarak uygun görmüş olduğu birimi ya da aile hekimini evde sağlık (sağlık) hizmeti için görevlendirir.

Haber Kaynağı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu