MesleklerNedir Ne Değildir ?

İnşaat Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar? İnşaat 2020

İnşaat Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar? İnşaat 2020

İnşaat Mühendisi, İnşaat Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar? İnşaat 2020, EVRAKhane.Com

İster üniversite tercih sürecinde olsun ister bir mesleği halletmeye karar vermeden önce olsun adaylar gelecekte yapacakları mesleğe dair bazı mevzuları merak ederler ve bu biçim şeyleri araştırırlar. Araştırılan konuların başlangıcında o meslekte ne iş yapıldığı, emek harcama koşullarının ve saatlerinin nasıl olduğu, nasıl o mesleği halletmeye yeterlilik kazanmış olduğu benzer halde şeyler gelmektedir. Biz üniversite kısmı yada iş adaylarının bu meraklarını gidermek maksadıyla bu tip sual işaretlerinin cevaplarını derlemeye çalıştığımız iş tanıtımı yazıları hayata geçirmeye devam ediyoruz. Bu yazımızda inşaat mühendisi ile ilgili bu tip mevzulara değinmeye çalıştık.

İNŞAAT MÜHENDİSİ KİMDİR? İNŞAAT MÜHENDİSİ NEDİR?

Binadan demiryoluna, tünelden baraja kadar inşa edilecek her yapıyı alanının mühendislik teknikleri ile tasarlayan, projelerini üreten, yapım çalışmalarını yürüten, denetleyen mühendis grubuna inşaat mühendisi denir.

İNŞAAT MÜHENDİSİ GÖREVLERİ NELERDİR? NE İŞ YAPAR?

İnşaat mühendisleri her türlü yapının tasarımından inşasına kadar türlü aşamalarda çalışırlar. İnşaat mühendisleri ne iş yapar sorusunun yanıtını inşaat mühendisi görevleri üstünden alacak olursak:

  • İnşaat arazisinin yapıya uygun olup olmadığını incelemek, uygun hesaplamaları yapmak ve bunlara dair projeler hazırlayarak gerekli araç gereçleri talep ederek temin edilmesini sağlamak
  • Çalışılan kurum yada kuruluşun talepleri doğrultusunda proje hazırlamak, projelerin adım atması sürecini yönetmek ve denetlemek ve gerektiğinde projede değişiklik yapmak
  • İnşaat ile ilgili mevzularda bilirkişi unvanı ile görev yapmak
  • Şantiye ve çalışacak kişilerin seçimini yapmak ve onların yönetim, organizasyon ve denetim sorumluluğunu almak
  • Şantiye kurulum sürecinde görev almak ve şantiyenin kalite standartlarına uygun olmasını sağlamak
  • İnşaat mühendisliği alanındaki yeni teknolojileri kovuşturmak ve bunların kullanımına dair görevli personellere eğitim vermek

benzer halde görevlerinin bulunduğunu görürüz.

İnşaat Mühendisi, İnşaat Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar? İnşaat 2020, EVRAKhane.Com

KİMLER İNŞAAT MÜHENDİSİ OLABİLİR? İNŞAAT MÜHENDİSİ NASIL OLUNUR?

Kimler, nasıl inşaat mühendisi olabilir sorusuna cevap vermek gerekirse öncelikli olarak inşaat mühendisi olmak isteyen adayların ilgili bir lisans programı mezunu olması gerektirme ettiğini belirtelim. İnşaat mühendisi olmak isteyen bir adayın mezun olması gereksinim duyulan ilgili lisans programı ise inşaat mühendisliği yada benzeri bir programdır.

Yine inşaat mühendisi olmak isteyen adayların başka izleyebileceği yol ise inşaat mühendisliği alanında lisansüstü eğitim alarak bu mesleği yapabilme şansı elde etmektir. Yalnız belirtmek gerekir ki her lisans programı mezunu dilediği her alanda lisansüstü eğitim alamaz, üniversitelerin lisansüstü öğrenci alımında programa kabul etmiş olduğu bölümlerden birinden mezun olmak gerekir. Ayrıca da bu yol ile mühendis benzer halde çalışabilmek için de özel (hususi) (özel) sektördeki firmaların bu şekilde alım yapması gerekmektedir.

Kamuda inşaat mühendisi olabilmek için tabii olarak ki mezuniyet şartının haricinde KPSS’den yeter bir puan almış olmak da gerekmektedir. Alınan puana ilgili olarak merkezi atamalarda tercih yapılabilir yada açıktan duyuru ile alım oluşturan kurumlara müracaat yaparak inşaat mühendisi olmaya çalışılabilir.

Özel (hususi) (özel) sektörde ise inşaat mühendisi pozisyonunda çalışmak için iş adayının özel (hususi) (özel) firmalara müracaat yapması ve aranılan şartları taşıması gerekmektedir. Bu şartlar bir çok vakit alana hakimiyetin yanı sıra iyi seviyede dil bilmek, alan deneyimine haiz olmak benzer halde şartlardır.

İNŞAAT MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ NASILDIR? ÇALIŞMA ŞARTLARI NASILDIR?

İnşaat mühendisleri proje üretim süreci haricinde şantiyelerde emekleri halinde gürültülü, tozlu, kirli denebilecek bir ortamda çalışmaktadırlar. Yani bu açıdan inşaat mühendisliğinin yalın bir iş olduğu söylenemez. Proje üretimine yönelik olarak çalışıldığında ise inşşat mühendisleri ofis ortamında çalışılmaktadır. Maddi olanakların da özellikle özel (hususi) (özel) sektör için başlangıç seviyesinde muhteşem olmadığını söyleyebiliriz. Bu noktada inşaat mühendisi emek harcama şartlarının çalışılan birime nazaran birazcık daha hafifçe yada ağır olacağı, maddi ve tinsel doyum açısından da düzgüsel olabileceği söylenebilir.

Emek harcama saatleri noktasında ise inşaat mühendisleri yoğun olunan dönemlere ilgili olarak uzun mesailer, ek mesailer yapabilirler. Genel olarak inşaat mühendisliği alanında çalışanlarının özel (hususi) (özel) sektördeki herhangi bir mühendislikteki benzer halde günlük 9-10 saati kabul eden haftalık 6 günü kabul eden mesaileri olduğu görülmektedir. Kamuda ise işler birazcık daha iyidir. Hem emek harcama şartları hem mesai saatleri yine özellikle başlangıç seviyesinde fena değildir.

Haber Kaynağı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu