MesleklerNedir Ne Değildir ?

İşletme Mühendisi Nedir? İşletme Mühendisi 2020

İşletme Mühendisi Nedir? İşletme Mühendisi 2020

İşletme Mühendisi, İşletme Mühendisi Nedir? İşletme Mühendisi 2020, EVRAKhane.Com

Meslekler ile ilgili o mesleği meydana getirecek olsun ya da olmasın insanımızın merak etmiş olduğu şeyler vardır. Ne iş yapıyorlar, görevleri neler, emek harcama koşulları nasıl, kaç saat çalışıyorlar, nasıl o mesleğe giriliyor şeklinde mevzular bu merakların başını çeken mevzular olarak karşımıza çıkıyor. Bizlerden bu noktadan hareket ederek Türkiye’de bulunan bir çok iş grubuna dair iş tanıtımı yazıları hazırlıyoruz. Bu yazımızda işletme mühendisi ile ilgili yukarıda bahsettiğimiz tipte bilgiler bulabileceksiniz.

İŞLETME MÜHENDİSİ NEDİR?

İşletme alanındaki bilimsel birikim ile mühendisliğin tekniklerini birleştiren, üretim süreçlerinden satış aşamasına kadar bir işletmedeki tüm mevzularda projeler üreten, projelerin ve işlerin işleyişini denetleyen mühendislik ve işletme yönetimi bilgisine haiz mühendislere işletme mühendisi denmektedir.

NASIL İŞLETME MÜHENDİSİ OLUNUR?

İşletme mühendisi olmak isteyen bir birey ilk olarak ilgili bir lisans programı mezunu olmalıdır. İşletme mühendisi unvanı ile çalışmak isteyen bir birey için bu program işletme mühendisliği programıdır.

Ayrıca yine işletme mühendisi olarak çalışmak için bir aday üniversitelerin lisansüstü programlarına alımlarda belirtilen lisans programlarından birinden mezunsa lisansüstü eğitimini bu alanda görerek en azından özel (hususi) (özel) sektördeki firmalardan bu şekilde alım yapanlarda işletme mühendisi olarak görev alabilir.

Mezuniyet bu işin bir tek ilk adımıdır. Kamuda yada özel (hususi) (özel) sektörde işletme mühendisliği mezunlarının çalışabilmesi onları bekleyen bir süreç bulunmaktadır. Özel (hususi) (özel) sektörde işletme mühendisi olmak isteyen bir iş adayının ilanları takip etmesi, oluşturulan ilanlardaki şartları taşıması ve bu ilanlara başvurarak mesleğe başlamayı beklemesi gerekmektedir. Ya da ilanı olmasa da bu alanda çalışan şirketlere, firmalara cv bırakması gerekmektedir. Takdir edileceği suretiyle özel (hususi) (özel) sektörde işletme mühendisi olmak için hemen hemen her meslekte olduğu şeklinde yeter donanım sahibi olmak gerekmektedir.

İşletme mühendisliği mezunu olup kamuda çalışmak isteyen bireyler için ise durum birazcık daha farklıdır bu sebeple özellikle mühendis olarak çalışmak isteyen alan mezunlarının öncelikli olarak bu alanda alıma çıkılmadığını bilmesi gerekmektedir. Bilhassa merkezi atamalarda asla ataması olmayan işletme mühendisliğinin mezunlarının kamuda çalışmak için izleyebilecekleri yol KPSS’ye girerek P3 puan türünden iyi puan alıp herhangi bir lisans mezununun başvurduğu kadrolara başvurmak olacaktır.

İŞLETME MÜHENDİSİ GÖREVLERİ, İŞLETME MÜHENDİSİ NE İŞ YAPAR?

İşletme mühendisleri bir işletmenin, üretim tesisisin daha fazla kar etmesi, ürünlerin üretim maliyetlerinin düşürülmesi, ürünlerin pazarlanması ve satılması mevzularında görev almakta, bu tip işler ile mesleklerini icra etmektedirler. İşletme mühendisi ne iş yapar sorusunun yanıtını genel işletme mühendisi görevlerine bakarak birazcık daha iyi algılamak mümkün olacaktır:

  • Karı maksimize etmek için üretim maliyetlerini arttıran hammadde ve işgücü maliyetlerini düşürmek için emekler ve düzenlemeler yapmak
  • Üretim faaliyetlerinde üretilen ürünün pazarlanması ve maliyeti sonrasında ne kadara pazarlanması gerektiğine dair araştırma yaparak buna dair önerilerde, direktiflerde bulunmak
  • İşletmede yer edinen bütün birimler arasındaki koordinasyona katkı sağlamak, daha üretken olunmasına katkı sağlamak
  • Görevlendirildiğinde ve gerektiğinde işletmenin yönetim ve denetim görevlerini üzerine almak

İşletme Mühendisi, İşletme Mühendisi Nedir? İşletme Mühendisi 2020, EVRAKhane.Com

İŞLETME MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ UZUN MUDUR? İŞLETME MÜHENDİSİ ÇALIŞMA ŞARTLARI NASILDIR?

Yukarıda da değindiğimiz şeklinde kamuya neredeyse asla işletme mühendisi unvanı ile personel alımı yapılmamaktadır ve bu da özellikle özel (hususi) (özel) sektördeki işletme mühendislerinin emek harcama şartlarının ve saatlerinin incelenmesini gerektirmektedir.

Özel (hususi) (özel) sektörde çalışan bir işletme mühendisi çoğunlukla ofis, ofis şeklinde kapalı ortamda çalışırlar. Çalışmış oldukları ortam bir çok vakit proje üretilen, ak yakalarının çalmış olduğu ofis ortamı olduğundan emek harcama ortamı açısından işletme mühendislerinin emek harcama şartlarının iyi bulunduğunu söyleyebiliriz. Yeni süregelen işletme mühendisi olma noktasında emek harcama şartları maddi ve tinsel olarak çok doyurucu olmayabilse de eğer yetkin bir mühendise dönüşülürse zaman içinde emek harcama şartlarının her açıdan doyurucu olması sürpriz olmayacaktır.

Emek harcama saatleri ise çalışılan birime gore değişiklik göstermekle birlikte işletme mühendisleri pek çok özel (hususi) (özel) sektör çalışanı şeklinde kabaca haftalık 50-60 saat civarı bir mesai saatine sahiptirler.

Haber Kaynağı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu