MesleklerNedir Ne Değildir ?

Jeofizik Mühendisi Nedir? Nasıl Olunur? 2020

Jeofizik Mühendisi Nedir? Nasıl Olunur? 2020

Jeofizik Mühendisi, Jeofizik Mühendisi Nedir? Nasıl Olunur? 2020, EVRAKhane.Com

Bir mesleği halletmeye karar vermeden yada bir üniversite bölümünde mezun olununca yapılabilecek meslekleri göz önünde bulundurarak üniversite bölümünü tercih etmeden önce üniversite talibi yada iş talibi bireyler o mesleği araştırmaya gereksinim duyarlar. İşte bu gereksinimleri karşılaması amacıyla bir mesleğin ne iş yapmış olduğu, görevleri, emek harcama şartları ve saatleri benzer şekilde temel mevzularda iş tanıtımı yazıları halletmeye devam ediyoruz. Yazımızda jeofizik mühendisi üzerine bu tip bilgilere ulaşabileceksiniz.

JEOFİZİK MÜHENDİSİ KİMDİR? JEOFİZİK MÜHENDİSİ NEDİR?

Yer altını inceleyen jeofizik mühendisleri yeraltında yer edinen enerji ve hammadde kaynaklarının bulunmasını sağlamak, kayaların birbirlerine karşı konumlarını ve yeryüzünün fiziki yanlarını incelemek amacıyla sismik, manyetik ve elektrik yöntemler kullanan mühendislerdir. Jeofizik mühendisi kimdir sorusunun yanıtını jeofizik mühendisinin görevlerini inceleyerek de elde edebiliriz.

JEOFİZİK MÜHENDİSİ NE İŞ YAPAR? JEOFİZİK MÜHENDİSİ GÖREVLERİ

Jeofizik mühendisi özellikle yer altına dair emek harcamalar yürütür ve yapmış olduğu emek harcamalar yardımıyla hem yeraltı deposu olmasına hem de mümkün doğal afetlere karşı önlem alınmasına katkıda bulunurlar. Jeofizik mühendislerinin yaptıkları işleri, görevleri en genel haliyle şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Sismik ölçümler yardımıyla atmosferde ve yeryüzünde olan olayların yerkabuğuna tesirini incelemek, düzensizleri keşfetmek ve raporlamak
  • Volkan, buzul ve zelzele benzer şekilde olayların etkilerini ve oluşumunu kovuşturmak
  • Maden ve yeraltı sularının derinliğini raporlamak ve bu suların miktarını belirlemek
  • Deniz ve okyanusların fizyolojik yapılarını çok yönlü, her açıdan incelemek ve deniz ile atmosfer arasındaki ilişkiyi ele almak
  • Yeraltı sularına, madenlere ve barajlara dair araştırmalar yapmak
  • Bağlı bulunan kurumun, firmanın istekleri doğrultusunda proje üretmek, araştırma-geliştirmeye katkı sağlamak, bu süreçleri yönetmek ve denetlemek
  • Kendisine bağlı personelin denetimini gerçekleştirmek, organize olmalarını ve koordine edilmelerini sağlamak

Jeofizik Mühendisi, Jeofizik Mühendisi Nedir? Nasıl Olunur? 2020, EVRAKhane.Com

 

JEOFİZİK MÜHENDİSİ NASIL OLUNUR?

Jeofizik mühendisi nasıl olunur sorusuna verilecek cevapta öncelikli olarak bu alana dair eğitim alınması gerektirme ettiğini belirtmekte yarar var. Jeofizik mühendisi olarak çalışmak için iş adaylarının jeofizik mühendisliği lisans programı mezunu olması gerekmektedir. Buna ek olarak herhangi bir lisans programı mezuniyeti sonrası üniversitelerin lisansüstü öğrenci alımlarında kabul alabilecekleri bölüm mezunu olması durumunda bu alanda lisansüstü eğitim görerek de özel (hususi) (özel) sektörde yer edinen şirketlerin kendi bünyesinde çalıştırmayı seçmesi sonucunda jeofizik mühendisi olarak görev yapma şansları bulunmaktadır.

Eğitim almak tabii olarak ki hiçbir iş için yeter olmadığı benzer şekilde jeofizik mühendisi olmak için de yeter değildir. Bir adayın kamuda jeofizik mühendisi olabilmesi için KPSS’ye girmesi merkezi atama ile atanacak ise alım yapılması ve o alımda yada jeofizik mühendisi alımı gerçekleştiren kurum ve kurumlarının ilanlarını takip ederek bu ilanlara yeter istikbal puanı alması gerekmektedir.

Özel (hususi) (özel) sektörde jeofizik mühendisi olmak için ise bu alanda hizmet veren firmaların, kurum ve kuruluşların ilanlarının takip edilmesi yada bu tip kurum ve kuruluşlara cv bırakılması ve akabinde görüşmeye çağırılarak işe alım sürecinin gerçekleşmesi beklenmelidir. Fakat şöyleki bir gerçek var ki özel (hususi) (özel) sektörde her işte olduğu benzer şekilde jeofizik mühendisi olarak çalışmak için de yeter donanıma haiz olmak gerekmektedir.

JEOFİZİK MÜHENDİSİ ÇALIŞMA ŞARTLARI ZOR MUDUR? JEOFİZİK MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ NASILDIR?

Jeofizik mühendisleri emek harcama şartları tüm mühendisliklerde hatta mesleklerde olduğu suretiyle kuvvet denebilecek şekilde adım atar. Mesleğe yeni başlamış olan bir jeofizik mühendisi özel (hususi) (özel) sektörde çalışmaya başlamış ise düşük ücret, fazla mesai, fazla iş yükü benzer şekilde emek harcama şartlarını zorlaştırıcı durumlar ile karşılaşır. Devlete giren bir jeofizik mühendisi ise özel (hususi) (özel) sektöre kıyasla oldukça iyi emek harcama şartlarında işe adım atar lakin yılların getireceği deney ve donanım kamuda çok büyük katkı sağlamaz iken özel (hususi) (özel) sektörde emek harcama şartlarının daha iyi duruma gelmesine sebep olur.

Jeofizik mühendislerinin emek harcama ortamları zaman zaman arazi zaman zaman da ofis, şirket ortamı olabilmektedir. Çalışılan alan yeraltı olduğundan sahada çalışmanın da gerekli olduğu bir alandır. Bu durum tabii olarak ki mesleğin zorlayıcılığını arttırabilmektedir. Aynı şekilde mesai saatleri de bu durum sebebiyle değişiklik göstermektedir. Ofis ortamında çalışırken en azından belli bir mesai saatine bağlı kalınırken sahada çalışırken emek harcama saatleri uzayabilmekte yada kısalabilmektedir.

Haber Kaynağı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu