MesleklerNedir Ne Değildir ?

Jeoloji Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar? Nasıl 2020

Jeoloji Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar? Nasıl 2020

Jeoloji Mühendisi, Jeoloji Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar? Nasıl 2020, EVRAKhane.Com

Üniversite kısmı tercih etmeden yada üniversitede bir kısmı bitirdikten sonrasında bireyler hangi işleri yapabileceklerini, hangi sektörlerde çalışabileceklerini araştırırlar. Bu bireylerin yönelecekleri alanı anlamaya yönelik bir araştırmadır ve gereklidir de. Bu gereklilikten dolayı biz tercihiniyap olarak sizlere meslekler ile ilgili derleyebildiğimiz ayrıntıları derleyerek fikir vermesi için sitemizde yayımlıyoruz. Bu yazımız ise yerbilimi mühendisi mesleği ile ilgili genel ayrıntıları içeriyor.

JEOLOJİ MÜHENDİSİ NEDİR?

Yeryüzünün ilk oluştuğu tarihten günümüze kadar geçirdiği süreçte gerçekleşen yapı değişimlerini inceleyen, yerkabuğunun hem yüzeyinde hem de yer altında araştırmalar gerçekleştiren mühendisler yerbilimi mühendisleridir. Jeoloji mühendisi nedir sorusunun yanıtını birazcık daha açmak için görevlerine bakmak yerinde olacaktır.

JEOLOJİ MÜHENDİSİ NE İŞ YAPAR? JEOLOJİ MÜHENDİSİ GÖREVLERİ NELERDİR?

Jeoloji mühendisleri yukarıda bahsettiğimiz suretiyle yerkabuğunun oluşumuna, şu anki durumuna yönelik olarak araştırmalar, emekler yürüten bir mesleği icra etmektedir. Bu araştırmaları ve emekleri yürütürken sorumluluk almış olduğu yerbilimi mühendisliği görevleri temel olarak şu şekildedir:

  • Yeraltı ve yerüstü maden, petrol, doğalgaz benzer şekilde doğal zenginliklerin birikimi ve dağılımı ve bunların oluşmasına neden olan etkenleri incelemek
  • Yeryüzü ile ilgili jeolojik haritalandırma emekleri yapmak
  • Deprem, sel, aşınma benzer şekilde doğal afet durumlarının nedenlerini araştırmak ve bunların yıkımlarını engellemeye yönelik emekler yapmak
  • Fosillerden alınan örneklerin kimyasal olarak incelemelerini yapmak
  • Bilhassa jeotermal kaynakların oluşumuna ve nasıl etkin kullanılacağına yönelik emekler yaparak bu biçim şeyleri kullanımına yönelik altyapı oluşturmak
  • Çalışılan kurum yada kuruluşun talepleri doğrultusunda istenilen işe nazaran proje üretmek ve bu projenin tam olarak ve doğru bir halde ilerlemesini sağlamak amacıyla süreci yönetmek ve denetlemek
  • Kendisine ilgili olarak çalışan birimlerin denetimini ve yönetimini yapmak

Jeoloji Mühendisi, Jeoloji Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar? Nasıl 2020, EVRAKhane.Com

JEOLOJİ MÜHENDİSİ NASIL OLUNUR? NASIL JEOLOJİ MÜHENDİSİ OLARAK ÇALIŞILIR?

Jeoloji mühendisi olmak isteyen bireylerin izlemesi gereksinim duyulan yöntemlerin başlangıcında yerbilimi mühendisliği bölümünü yada bunun türevi, benzeri kısmı bitirmesi gelmektedir. Bu lisans programı olarak bitirilmesi gereksinim duyulan bölümdür. Bunun haricinde lisansüstü eğitimde de başka bir lisans programı mezunu olarak başvurabilme hakkınız olması halinde XXX üzerine bu tip bir eğitim görerek Jeoloji mühendisi olarak emek harcama hakkını özel (hususi) (özel) sektörde firmanın inisiyatifi ile kazanabilirsiniz.

Tabi ki bir yerden mezun olmak o mesleği hayata geçirmeye yetmeyeceği için yerbilimi mühendisi olmak isteyen birey özel (hususi) (özel) sektörde mi yoksa kamuda mı hizmet vermek istediğine karar verdikten sonrasında buna yönelik olarak çalışmalıdır. Bundan dolayı yerbilimi mühendisi olarak kamuda çalışmak isteyen bir birey KPSS doğrusu halk çalışanı seçme sınavına girmeli, yeter bir puan alarak açılacak ilanları, atamaları beklemeli ve bunlara müracaat, tercih yapmalıdır.

Özel (hususi) (özel) sektörde yerbilimi mühendisi olmak isteyen ilgili kişinin işi bazı noktalarda daha yalın bazı noktalarda ise daha güç olsa gerek. Evet KPSS benzer şekilde bir sınava girmek gerekmemektedir lakin özel (hususi) (özel) sektörün rekabetçi ortamı ile paralel olarak yeter bir donanıma haiz olmak (özellikle alanına hakim olmak), muhtemelen iyi seviyede dil bilmek ve özel (hususi) (özel) sektör için oluşturulan ilanları takip ederek bunlara müracaat yapmış olup işe girmeyi beklemek yerbilimi mühendisi olarak özel (hususi) (özel) sektörde emek harcamayı düşünenlerin izleyeceği en temel yol olarak görülebilir.

JEOLOJİ MÜHENDİSİ ÇALIŞMA ŞARTLARI NE DURUMDADIR? ÇALIŞMA SAATLERİ NASILDIR?

Jeoloji mühendisleri emek harcama ortamı olarak proje üretirken, araştırma yaparken bir ofis, ofis ortamında iş yapmaktadır lakin meslekleri gereği sahaya da çıkarlar. Tabi ki bu durum yerbilimi mühendisliğini hem mental hem de bedenen yorucu kılabilmektedir.

Üstünde çalışılan projenin durumuna ilgili olarak yerbilimi mühendislerinin mesai saatleri ile ilgili da net bir şey söylemek güç olsa gerek zira proje esnasında sahada da bulunmak gerekli olabildiğinden çalışmanın durumuna nazaran mesai saatleri uzayabilmekte yada kısalabilmektedir.

Yeni başlamış olan seviyesinde bir yerbilimi mühendisi için özel (hususi) (özel) sektörde çalışmak bireyi maddi ve tinsel olarak yeter oranda doyum etmemekle birlikte ilerleyen yıllarda kazanılan deney, edinilen donanım yardımıyla daha iyi emek harcama şartlarına haiz olunabilmektedir. Kamuda ise birazcık daha iyi şartlarda başlandığı söylenebilir.

Haber Kaynağı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu