Nedir Ne Değildir ?Sağlık

Kalın Bağırsak Yani Rektum Kanseri Nedir? 2020

Kalın Bağırsak Yani Rektum Kanseri Nedir? 2020

Kalın Bağırsak Yani Rektum Kanseri Nedir?, Kalın Bağırsak Yani Rektum Kanseri Nedir? 2020, EVRAKhane.Com

Kalın Bağırsak Rektum Kanseri Nedir?

Kalın bağırsağın makata özetlemek gerekirse anal kanala yakın olan kısmına rektum adı verilmektedir. Bu bölümden meydana gelen kötü huylu tümörlere ise rektum kanseri denir. 35 yaşını geçen insanlarda daha sık görülmekle beraber en çok 50 ıslak ve üstü kişilerde görülür. Rektum kanseri en sık rastlanan üçüncü kanser tipi olmakla beraber,  en fazla ölüme sebebiyet veren ikinci kanser çeşididir. Yapılan bir araştırmaya gore kalınca bağırsak kanseri her yaşta görülebilen bir hastalık olmasına karşın, hastaların yüzde 90’ından fazlası 40 ıslak ve üstü kişilerden oluşmaktadır. Bu yaştan başlayarak rektum kanseri olma olasılığınız her 10 yaşta bir iki katına çıkmaktadır. Eğer ailesinde bu şekilde bir hastalık bulunan kişiler var ise, kalınca bağırsak kanserine yakalanma olasılığı da artmaktadır.

Türk halkının bir çok problemi umursamaması yada tuvalet ile ilgili sorunları anlatmaya çekinmesinden dolayı ne yazık ki hastalığın teşhisi geç konulmaktadır. En önemli rektum kanseri emareleri içinde dışkılama şeklindeki farklılıklar ve makattan gelen kırmızı taze kandır.  Vatanımızda yılda averaj 4 bin kişiye rektum kanseri tanısı konulmaktadır.

Rektum Kanseri Ne Çoğunlukla Görülmektedir?

  • Dünyada her sene 1.2 milyon ve Avrupa’da yılda 140.000 adet yeni rektum kanseri tanısı konulmaktadır.
  • Yaşam boyu bir ilgili ilgili kişinin rektum kanseri geçirme olasılığı %5 ila %6 içinde belirlenmiştir. Bu oldukça yüksek bir rakamdır.
  • Kalın bağırsak kanserleri ve rektum kanserleri tüm kanser çeşitlerinin %10’unu oluşturmaktadır.
  • Erkeklerde rektum kanseri görülme olasılığı, hanımefendilere gore 1.4 kat daha fazladır.
  • Rektum kanseri görülme olasılığı 35 yaşından başlayarak büyük bir artış göstermektedir. En fazla ise 70 ve üstü ıslak gruplarında görülür.

Rektum Kanserine Yakalanmada Risk Oranları

Diyet : Yağ ve kırmızı etten zengin ürünler tüketmek rektum kanserine yakalanma olasılığını arttır. Bunlara karşın liften zengin ve hayvani yağdan fukara bir beslenme şekli dışkıyı yumuşatır ve kanser için risk faktörlerini azaltır.

Genetik : Rektum kanseri hastalarının %5 ila 10’unun ailesinde de bu hastalık görülmektedir.  Birinci aşama yakın bir akrabanızda rektum kanseri var ise, bu hastalığa yakalanma riskiniz %2.4 fazladır.

Polip : Kalın bağırsağından polis alınan kişilerde hastalığa yakalanma riski daha fazladır.

Alkol: Günde 30 gramdan fazla alkol alımı

Sigara

Yaş: 50-75 ıslak arası kişiler

Rektum kanseri ne yazık ki devletimizde erken tanısı konulabilen hastalıklardan bir tanesi değildir. Bunun da en büyük sebebi alışkanlıklarımızdan gelen yanlışlardır. O şekilde ki makat ile ilgili sorunları, dışkılama sorunlarını en yakınımızdaki insanlarla bile bir fazla zaman konuşmuyoruz. Bu durum ve tutum hastalığın ilerlemesine ve çok geç fark edilmesini sağlıyor. Her ne sebeple vücudun hangi bölgesinde olursa olsun sağlığınız için bir hekime görünmeyi dikkatsizlik etmeyin.

Haber Kaynağı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu