MesleklerNedir Ne Değildir ?

Kriminolog Nedir? Nasıl Olunur? Ne İş Yapar? 2020

Kriminolog Nedir? Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?
2020

Kriminolog Nedir?, Kriminolog Nedir? Nasıl Olunur? Ne İş Yapar? 2020, EVRAKhane.Com

Zaman geçtikçe, teknoloji geliştikçe kabahat dünyası büyüdü, suçlular gelişti. Buna rağmen suçla savaşım de kuvvet kazanmıştır. Hatta bilimsel metodlar ortaya çıktı. Bilhassa de kriminoloji bunla misal olarak gösterilebilir. Bu bilimi icra eden kriminologlar toplumda pek tanınmaz. Peki kriminolog nedir? Ne demek? Kriminolog ne iş yapar? Nasıl olunur?

Kriminolog Nedir? Ne Demek? Kriminolog Kimdir?

Fransızca kökenli olan bu kelimenin orijinal hali “criminologue” şeklindedir. Kriminoloji bilimi ile uğraşan uzman kişileri ifade eder. Suç bilimci olarak da tanınan bu kişiler suçluların davranışları, kabahat ve suçluyla savaşım, suçun önlenmesi şeklinde alanlarda çalışırlar. Suçlarla ilgili kantlar, deliller, eşyalar, malzemeler, vaka bölgeleri deneylerle, laboratuvar ortamında incelenir. DNA ve parmak izlerini saptamak, delilleri saptamak ve suçlularla ilişkilendirmek ile ilgili çalışırlar. Emniyet Genel Müdürlüğü çatısı altında çalışan bu kişiler polislerle beraber çalışan güvenlik mensupları da olabilir. Bir anlamda suçla savaşım eden {özel} polislerdir.

İLGİLİ HABER

Komiser Yardımcısı Maaşları 2021 Ne Kadar?

Kriminolog Ne İş Yapar? Kriminolog Görevleri

  • Suç ve suçlularla savaşım ederler.
  • Deliller ararlar.
  • Çeşitli deneylerde bulunurlar.
  • Laboratuvar ortamında çalışırlar.
  • DNA ve parmak izi saptarlar.
  • Suç ile suçlular içinde münasebet kurarlar.
  • Polise yardım ederler.
  • {Özel} polis olarak bilinirler.
  • Diğer polis birimleri ile uyumlu çalışırlar.
  • Gizli kalan kabahat ve vakaları aydınlatırlar.

Kriminolog Nasıl Olunur?

Kriminolog olmak isteyenlerin 4 senelik üniversitelerden mezun olması gerekir. Bilhassa de tıp, biyoloji, genetim bilimleri, psikoloji şeklinde bölümlerden mezun olmaları önemlidir. Kamu Personeli Seçme Sınavından yüsek puan almaları avantaj sağlar. En azca KPSS’den 70 puan almaları gerekir. Ayrıca imtihan sonrasında özetlemek gerekirse POMEM olarak malum Polis Meslek Eğitim Merkezine başvurmaları gerekir.

Gerekli eğitimleri ve işlemleri tamamlayan kişiler polis olduktan sonrasında Kriminoloji Polislik Şubesine atanmak için müracaat yapmaları gerekir. Her polislik biriminde adaylarda değişik şartlar, özellikler aranır. Kriminoloji bilimiyle uğraşacak kişilerin de laboratuvar ortamında çalışabilmesi, kabahat ve suçlularla mücadeleyi bilimsel ortamda yürütebilmesi önemlidir.

İLGİLİ HABER

Polis Memuru Maaşları 2021 Ne Kadar?

Kriminolog Maaşları Ne Kadar?

Kriminolog maaşları çalışılan kent, kurum, birim, iş yoğunluğu, data ve tecrübeye göre (kıyasla) değişebilir. Ayrıca aşama ve kıdem, aile ve çocuk yardımı, ilave tazminat, vazife tazminatı, çok mesai şeklinde unsurlar da belirleyicidir. Bu kapsamda kriminolog maaşları averaj 9-10 bin TL seviyesindedir.

Haber Kaynağı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu