MesleklerNedir Ne Değildir ?

Maden Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar? Nasıl 2020

Maden Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar? Nasıl 2020

Maden Mühendisi, Maden Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar? Nasıl 2020, EVRAKhane.Com

Bir üniversite kısmı talibi yada bir iş talibi girmeyi düşündüğü iş ile ilgili bir ekip sorular sahibidir. Bu sorular bir çok vakit işin şartları, nasıl olduğu, o te ne iş yapıldığı benzer halde sorulardır. Bu sorulara dair bir ekip cevapları elimizden geldiğince sizler için cevaplandırmaya çalışıyoruz. Bu yazımızda maden mühendisi ile ilgili bu tip soruların cevaplarını bulabileceksiniz.

MADEN MÜHENDİSİ KİMDİR, NEDİR?

Yeraltında ya da üstünde fark etmeksizin enerji ve maden yataklarının saptanması, kullanıma uygun olup olmadığına karar verilmesi, maliyetlere değip değmseyeceğinin belirlenmesi, maden işletme tesislerinin yapılması ve tüm bu alanlarda kullanılacak değişen hızla gelişen teknolojinin geliştirilmesi için hizmet veren mühendis grubuna maden mühendisi denmektedir.

KİMLER MADEN MÜHENDİSİ OLARAK ÇALIŞABİLİR? NASIL MADEN MÜHENDİSİ OLUNUR?

Maden mühendisi olmak isteyen bir birey için ilk olarak yapılması gereksinim duyulan bu alanda eğitim almaktır. Bu alanda eğitim almak demek de üniversitelerin maden mühendisliği lisans programını bitirmek anlama gelir. Maden mühendisi olmak için bu şekilde bir lisans programını bitirmek gerekmektedir. Alternatif bir yol olarak ise üniversitelerin başvurularında izin verdiği seviyede maden mühendisliği bölümünün lisansüstü programlarına müracaat yaparak kabul görüp mezun olunulması halinde de maden mühendisi olarak özel (hususi) (özel) sektördeki firmaların tercihleri doğrultusunda emek harcama imkanı elde edilebilir.

Bu yollardan geçmek bireye maden mühendisi unvanını kazandırsa da bir kurum yada kuruluşta maden mühendisi olmak için adayın devam etmesi gereksinim duyulan bir süreç de bulunmaktadır.

Özel (hususi) (özel) sektörde doğrusu özel (hususi) (özel) şirketlerde, kurum ve kuruluşlarda maden mühendisi olarak çalışmak için ilgili kişinin emek harcama şansı olan kuruluşların alım yapmış olup yapmadığını kontrol etmesi, ilana çıkıyorlar ise ilanları takip etmesi ve bu firmaların aramış olduğu şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Genellikle bu şartlar içinde iyi dil bilmek, extra programlar bilmek, belli bir süre sektörde edinim benzer halde şartlar bulunduğundan maden mühendisi olmak isteyen adayın kendisini iyi yetiştirmesi gerekmektedir.

Kamuya bağlı kurum ve kuruluşlarda çalışabilmek için ise maden mühendisi adayının halk mensubu seçme imtihanı adını taşıyan ve halk içinde kısaltmasıyla KPSS olarak malum sınava girmesi, merkezi atamaları yada açıktan alımların ilanlarını takip etmesi gerekmektedir. Maden mühendisi olmak isteyen ilgili kişinin bu ilanlara başvurduğunda kabul görmesini sağlayacak seviyede bir puan alması gerektirme ettiğinin de altını çizmekte yarar var.

MADEN MÜHENDİSİ GÖREVLERİ HANGİLERİDİR? MADEN MÜHENDİSİ NE İŞ YAPAR?

Maden mühendisleri maden ve enerji yataklarının saptanma sürecinden bu kaynakların kullanılma sürecine kadar pek çok evrede görev alırlar. Maden mühendisi ne iş yapar sorusunun yanıtını maden mühendisi görevlerini genel haliyle listeler isek birazcık daha anlamış oluruz:

  • Maden sahalarının çevresel etkilerini değerlendirmek için örnekler aldırmak ve bu alanların analizlerini yapmak
  • Farklı mühendislik alanlarında mühendisler tarafınca gerekli analizlerin yapılmasını sağlamak
  • Maden yataklarının miktarını, yerini ve özelliklerini saptamak için emekler yapmak
  • Maden çıkarmada gerekli alan tesisin kurulması ve alınacak araçların temini için gerekli planlamaları yapmak ve maliyetleri hesaplamak
  • Maden çıkarmada kullanılacak araç ve gereçlerin neler olduğuna karar vermek
  • Madenlerden çıkarılan maddelerin geçireceği işlemleri planlamak ve buna dair denetim yapmak
  • Maden ve taş ocaklarında gözetmenlik yapmak
  • Alanında projeler üreterek yapılacak işlerin kalite standartlarına uygun olmasını ve zamanında gerçekleşmesini sağlamak
  • Kendisine bağlı çalışan uygulaman ve uygulaman benzer halde destek mensubunun koordinasyonunu sağlamak, denetimini gerçekleştirmek

Maden Mühendisi, Maden Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar? Nasıl 2020, EVRAKhane.Com

MADEN MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ NASILDIR VE ÇALIŞMA ŞARTLARI İYİ MİDİR?

Maden mühendislerinin emek harcama şartlarını emek harcama ortamlarını ele alarak değerlendirmeye başlamış olacak olursak bir fazla zaman sahada proje üretim sürecinde de ofis ortamında çalışmış oldukları görülmektedir. Bu durum da maden mühendisliğinin yoruculuğunun zaman zaman arttığını zaman zaman azaldığını lakin bir çok vakit yorucu bulunduğunu göstermektedir.

Maden mühendisi olarak mesleğe yeni başlamış olacak bir aday için özel (hususi) (özel) sektör şartları çok elverişli değildir. Düşük maaş, yüksek mesai, yoğun iş temposu ile karşılaşmak tüm özel (hususi) (özel) sektörde yeni başlayanlarda olduğu benzer halde maden mühendisliği mesleği için de geçerlidir. Kamuda ise görece daha iyi emek harcama koşulları ile maden mühendisliği mesleğine başlandığı söylenebilir. Her ne kadar maden mühendisliği başlangıç seviyesinde bu durum bu şekilde olsa da donanım ve tecrübe sahibi oldukça tersi şekilde değişebildiği de bir gerçektir.

Emek harcama saatleri noktasında özel (hususi) (özel) sektörde kamudan daha fazla çalışmış olduğu bilinse de maden mühendisleri için özellikle alan çalışmasının olduğu dönemler için net bir şey söylemek mümkün değildir zira çalışılan işe, yürütülen projeye ilgili olarak mesai saatleri çok uzun yada daha kısa olabilmektedir.

Haber Kaynağı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu