MesleklerNedir Ne Değildir ?

Nasıl Ebe Olunur? Ebe Kimdir, Nedir? Ebe Ne 2020

Nasıl Ebe Olunur? Ebe Kimdir, Nedir? Ebe Ne 2020

Nasıl Ebe Olunur, Nasıl Ebe Olunur? Ebe Kimdir, Nedir? Ebe Ne 2020, EVRAKhane.Com

Bir işi ve öncesinde o işi icra etmeyi sağlayacak bir üniversite bölümünü tercih etmeden önce o mesleğin yada bölümün adayları o iş ile ilgili informasyon toplamak isterler, toplamalıdırlar. Bu adayın geleceğine dair bazı fikirler vereceği için önemli bir eylemdir. Bu nazar açısıyla tamamımız okurlarımıza toplayabildiğimiz kadar bilgiyi derleyerek meslekler ile ilgili informasyon içeren yazılar halletmeye çalışıyoruz. Bu yazımızda ebe mesleği ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız.

EBE NEDİR?

Ebe doğum işi yaptıran ya da görevi doğum yaptırmak olan kişi olarak bilinse de ebe görevleri açısından yalnız doğumdan görevli değildir. Doğum öncesi ve sonrasında da görev gerçekleştiren ebenin ne işe yaradığını ebenin görevlerini ve ne iş yaptığını yazarak açıklamak daha yerinde olacaktır.

EBENİN GÖREVLERİ NELERDİR? EBE NE İŞ YAPAR?

Ebe dediğimiz benzer şekilde doğumdan mesuldür ve en temelde görevi doğuma yardımcı olmaktır lakin ebenin yapmış olduğu iş, görevleri yalnız bununla sınırı olan değildir. Ebe görevleri Sağlık Bakanlığı’nın ilgili yönetmeliğinde şu şekilde belirlenmiştir:

 • Cinsel ve üreme sağlığı hizmetlerinde; gebelik öncesi dönemde gebeliğe hazırlık eğitimi ile anne-babalığa ve doğuma hazırlık programlarının hazırlanmasında rol almak ve yürütülmesini sağlamak
 • Doğurganlık sınırları içindeki bayanların üreme sağlığı mevzusunda izlemini yapmak
 • Gebelik tanısını koymak
 • Normal hamile izlemini ve gerekli muayenelerini yapmak
 • Riskli durumları erken dönemde belirlemek ve gerekli önlemleri alarak sevk etmek
 • Doğum sürecini yönetmek; travay esnasında anne ve bebeğin sağlığını seyretmek, düzgüsel doğumları ve tabibin olmadığı hallerde acil makat doğumları yaptırmak, gerektiğinde epizyotomi uygulamak
 • Doğum sürecinde normalden sapmaları belirlemek, acil durum tedbirlerini almak ve hekime haber vermek, hekimin direktifleri doğrultusunda acil müdahalede bulunmak
 • Doğum sonrası dönemde; yenidoğanın ilk bakım ve muayenesini yapmak ve gerektiğinde acil resüsitasyon gerçekleştirmek
 • Anneye emzirme eğitimi vermek, annenin bakım ve izlemini yapmak, normalden sapmaları saptamak ve gerektiğinde sevk etmek
 • Acil obstetrik durumlarda bakanlık tarafınca düzenlenen protokoller ışığında tanımlanan ilaçları uygulamak
 • Gebelik, doğum sırası ve doğum sonrası dönemde anne ve bebek sağlığını korumak ve geliştirmek maksadıyla gerekli eğitim ve danışmanlık hizmeti vermek
 • Aile planlaması hizmetlerinde, hanım ve bebeğe ilişkin tarama programlarında görev almak
 • 0-6 ıslak çocuk bakım ve gelişimini seyretmek
 • Gebe ve 0-6 ıslak çocuk aşıları olmak suretiyle bulaşıcı hastalıkların kontrol programlarında ve bağışıklama hizmetlerinde görev almak

 

Nasıl Ebe Olunur, Nasıl Ebe Olunur? Ebe Kimdir, Nedir? Ebe Ne 2020, EVRAKhane.Com

NASIL EBE OLUNUR? KİMLER EBE OLARAK ÇALIŞABİLİRLER?

Ebe olarak iş yürütmek isteyenlerin bir lisans programı olan Ebelik bölümünü bitirmeleri yada bunun dengi olarak bu alanda yada benzer bir alanda lisansüstü eğitim almaları gerekmektedir. Eğitimsel anlamda bu alanlardan geçilmesi gereksinim duyulan ebelik mesleğini yapmak için ise eğer kamuda emek harcama düşünülüyorsa KPSS’ye girilerek yeter puan alınmalıdır. Özel (hususi) (özel) sektörde emek harcamayı düşünen adaylar ise ilgili olarak çalışılacak kurum ve kuruluşun aramış olduğu şartları taşıyarak o kurum ve kuruluşlara müracaat yapmalıdırlar.

EBE ÇALIŞMA ŞARTLARI VE SAATLERİ NASILDIR?

Ebelik sağlık (sıhhat) (sağlık) alanında çalışanlar içinde oldukça yorucu, yıpratıcı bir iş grubudur diyebiliriz. Mesleğin hem fiziki hem de mental olarak yorucu bulunduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Fiziki olarak yorucu olmasının sebebi ameliyatlarda görev almak, yenidoğan ile uğraşmak benzer şekilde durumların fizyolojik olarak bireyi yorması ile ilişkilidir. Mental olarak her ne kadar tatlı bir bitkinlik olacak olsa da yeni anne ile ilgilenmek, yenidoğan ile ilgilenmek ruhsal olarak yorucu olabildiğinden mesleğin bu anlamda emek harcama şartlarının birazcık zorlayıcı bulunduğunu söyleyebiliriz.

Emek harcama saatleri ise kamuda ve özel (hususi) (özel) sektörde farklılık gösterebilecek olsa da ikisi için de çok rahat ve azca emek harcama saatinin bulunduğunu söylemek yanlış olacaktır. Kamuda haftalık 40 saat emek harcama varmış benzer şekilde görünse de nöbetler ve ek mesailer ile ebelik mesleğini icra edenler bunun birazcık üstünden çalışacaklardır. Aynı şekilde özel (hususi) (özel) sektörde de benzer durumların olacağını söyleyebiliriz.

İDEAL BİR EBE NASIL OLMALI?

Bir sağlık (sıhhat) (sağlık) iş mensubu olarak ebelik mesleğini meydana getirecek olanlar da başka sağlık (sıhhat) (sağlık) çalışanları benzer şekilde insan sağlığı ile ilişkili bir iş yaptıklarının bilincinde olmalıdırlar. Hatta ebelik birçok sağlık (sıhhat) (sağlık) iş grubundan bu anlamda daha özel (hususi) (özel) bir yere haizdir bu yüzden insanı, canlıyı sevmek bu işi yapacaklar için eğer eğer olmazsa olmaz bir özelliktir.

Her meslekte olduğu suretiyle alanına hakim olmak, alanındaki yeni gelişimleri seyretmek ve kendini iyi yetiştirmiş olmak da ideal bir ebeden beklenen eylem biçimleridir.

Haber Kaynağı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu