Nedir Ne Değildir ?Sağlık

Odyolog nedir, ne anlamına gelir, ne iş yapar,… 2020

Odyolog nedir, ne anlamına gelir, ne iş yapar,… 2020

Odyolog nedir, Odyolog nedir, ne anlamına gelir, ne iş yapar,… 2020, EVRAKhane.Com

Odyolog nedir, ne anlamına gelir, kimdir, kime denir?

Odyoloji, denge problemi ve işitme kaybı yaşayan kişilerin tespitini gerçekleştiren, bununla beraber tedavi ve rehabilitasyonunu oluşturan bir bilim dalıdır. Odyolog ise bu bilim branşında çalışan uzmanlara denilmektedir. Odyologlar, odyoloji uzmanı yada işitme bozuklukları uzmanı olarak da bilinmektedir. Odyologlar uzman hekimin koyduğu tanı ve tedavi çerçevesinde hastalara çeşitli testler uygulamaktadır. Peki odyologlar tam olarak ne iş yapıyorlar?

Odyolog ne iş yapar, görevleri nedir?

Odyologlar denge problemi ve işitme kaybı sorunlarını tespit etmekle sorumludurlar. Kulak sorunları ile ilgili gerekli testleri gerçekleştiren odyologların, başka mesleki yükümlülükleri ise aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

Odyolog nedir, Odyolog nedir, ne anlamına gelir, ne iş yapar,… 2020, EVRAKhane.Com

  • Hastalığı belirleyen doktorla görüşme gerçekleştirerek hangi işitme testlerinin uygulanacağını belirlemek ve bu biçim şeyleri uygulamak,
  • İşitme sorunlarının türünü ve derecesini saptamak,
  • Odyometrik tanılardan elde edilmiş verileri yorumlamak,
  • Yazılı raporlar hazırlamak,
  • Hastalığın tedavisi süresince işitme ve başka yardımcı cihazların yerleştirilmesini sağlamak,
  • Kulak sağlığının korunmasına yönelik bilgilendirici paylaşımlarda bulunmak,

Gibi görev ve sorumluluklara haizdir. Son yıllarda yaşanmış olan işitme problemleri günden güne artmaktadır. Bu doğrultuda odyologlara duyulan gereksinim da doğru orantılı olarak yükselmektedir. Henüz azca malum mesleklerden bir tanesi olsa da emek harcama alanları oldukça fazladır.

Odyologlar nerede çalışırlar, iş olanakları ve iş alanları nasıldır?

Devletimizde sağlıkta ara eleman açığı bir fazlaca fazladır. Odyolog mesleği de bu ara elemanlardan bir tanesidir. Emek harcama alanları içinde hastanelerin odyoloji bölümleri, işitme merkezleri, özel (hususi) (özel) kliniklerde emek harcama fırsatı bulunmaktadır. Devletimizde odyolog mezunlarının sayısının azlığı sebebi ile iş imkanları oldukça fazladır ve rahat iş bulabilirler.

Odyolog nedir, Odyolog nedir, ne anlamına gelir, ne iş yapar,… 2020, EVRAKhane.Com

Odyologlar ayrıyeten KPSS sınavına katılarak halk doğrusu devlet hastanelerinde de iş bulabilmektedirler. Odyologların atama puanları 80 ile 93 içinde değişmektedir. Peki odyolog olmak isterim diyenler ne yapmalılar, nasıl bir yol izlemeliler?

Odyolog nasıl olunur?

Odyolog olarak görev yapabilmeniz için lise eğitimini tamamlamanızın arkasından üniversite giriş imtihanlarına girmeniz ve akabinde odyoloji kısmı kazanmanız gerekmektedir. Odyoloji kısmı 4 yıllıktır. Odyoloji kısmı, üniversitelerin sağlık (sıhhat) (sağlık) bilimleri fakültesi içinde yer verilmiştir. Devletimizde 2011 yılından bu yana dek dek bu bölüm bulunmaktadır. Bu bölümden mezun olan kişiler odyolog unvanı alarak çalışmaya başlayabilirler.

Odyolog ameliyata girer mi, ameliyat yapar mı?

Odyolog tek başına ameliyat yapmaz. Fakat koklear implant şeklinde çeşitli ameliyatlarda doktor odyoloğun da bulunmasını talep edebilir.

Haber Kaynağı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu