MesleklerNedir Ne Değildir ?

Odyolog Nedir? Odyolog Ne İş Yapar? Odyolog 2020

Odyolog Nedir? Odyolog Ne İş Yapar? Odyolog 2020

Odyolog Nedir, Odyolog Nedir? Odyolog Ne İş Yapar? Odyolog 2020, EVRAKhane.Com

Bir aday bir mesleği hayata geçirmeye başlamadan yada o mesleği yapmasını sağlayacak bir üniversite bölümünü tercih etmeden önce o iş ile ilgili araştırmalar yapar, yapmalıdır. Bu araştırmaları yapmak ilgili kişinin doğru kısmı, doğru mesleği seçmesine yardımcı olacaktır. Bu yardımcı olma mevzusunda çoğumuz de sitemizde sizlere fikir versin diye meslekler ile ilgili bilgiler derlemeye emek vererek yazılar hazırlıyoruz. Yazımızda odyolog mesleğine dair bilgiler bulabileceksiniz.

ODYOLOG NEDİR?

Odyolog tanım olarak bireylerin işitme ve buna ilgili olarak denge kontrolü ile işitme bozukluğunun giderilmesi için emekler oluşturan, bu çalışmalara ilgili olarak bireyde bulunan bozukluğu saptayarak hastaya işitme aleti veren ve bunların uygulamasını oluşturan iş grubudur. Biraz karışık bir açıklama olduğundan odyolog nedir sorusunun yanıtını odyoloğun görevleri ve ne iş yapmış olduğu üstünden cevaplamak yerinde olacaktır.

ODYOLOG NE İŞ YAPAR? ODYOLOG GÖREVLERİ NELERDİR?

Odyolog yukarıda belirttiğimiz benzer halde ilgili ilgili kişinin işitme kaybı ve denge problemleri üzerine çalışır, bunu gidermek için uğraşır. Sağlık Bakanlığı tarafınca piyasaya çıkan yönetmelik içinde odyolog görevleri şu şekilde belirlenmiştir:

  • İşitme ve denge ile ilgili hastalıkların tanısının konmasında uzman hekiminin yönlendirmesiyle testlerin gerçekleştirilmesini sağlamak ve hastanın rehabilitasyonu ile işitme rehabilitasyonu için kullanılacak cihazları belirleyerek seçimi ve programlamayı yapmak
  • İşitme sağlığının korunmasına ve işitme kaybının engellenmesine yönelik emekler yapmak
  • İşitme tarama programlarında görev almak ve bu programlarda yer edinen testleri yapmak
  • Gürültü ölçümleme işlemlerini yaparak işitmenin korunması ile ilgili gerekli önerilerde bulunmak
  • Cerrahi işlemler esnasında cerrahın gerekli görmesi durumunda işitme ve denge ile ilgili sinir monitörizasyonu yapmak
  • Kulağa implante edilen cihazlarda ameliyat esnasında ve sonrasında cihazların ayarlamalarını yapmak
  • İşitsel algı değerlendirmesini ve rehabiltasyonu yapmak
  • İşitme ile ilgili eğitim programlarının hazırlanmasında görevli bulunmak

 

Odyolog Nedir, Odyolog Nedir? Odyolog Ne İş Yapar? Odyolog 2020, EVRAKhane.Com

NASIL ODYOLOG OLUNUR? KİMLER ODYOLOG OLARAK ÇALIŞABİLİRLER?

Odyolog olabilmek için adayların odyoloji programını bitirmesi gerekmektedir. Bir adayın odyoloji programı bitirmeden odyolog olabilmesinin bir başka yolu ise lisansüstü eğitim olarak odyoloji programında öğrenim görmesidir. Bunu yapabilmek için lisansüstü eğitim müracaat yapılacak üniversitelerin hangi bölüm mezunlarını aldığına bakmak yararlı olacaktır.

Odyolog olabilmek için tabii olarak ki odyoloji programı mezunu olmak yetmemektedir. Özel (hususi) (özel) sektörde odyolog olarak çalışabilmek başvurulacak kurumun isteklerini yerine getirmekle mümkün olmaktadır. Kamuda odyolog olmak için ise halk çalışanı seçme sınavına kısa adıyla KPSS adlı sınava girerek yeter puanı almak ile mümkündür.

ODYOLOG ÇALIŞMA ŞARTLARI VE ODYOLOG ÇALIŞMA SAATLERİ NASILDIR?

Odyolog olarak emek vermeyi planlayan bir birey emek harcama şartları açısından ilk olarak şunu bilmelidir ki tüm sağlık (sıhhat) (sağlık) meslekleri bir fazla mesleğe bakılırsa yorucudur. Bedenen yorulmayan mesleklerde bile hastalar ile uğraşmanın getirmiş olduğu ruhsal, ruhsal bitkinlik söz mevzudur. Tabi ki odyolog olarak çalışmak bir fazla sağlık (sıhhat) (sağlık) iş grubuna bakılırsa daha rahattır lakin hasta insanoğlu ile çalışmak emek harcama şartlarını güçleştirmektedir.

Odyologların emek harcama saatleri ise kamuda ve özel (hususi) (özel) sektörde değişiklik gösterebilmektedir. Kamuda en az haftalık kırk saat emek harcama söz mevzusudur ve bunun üzerine ek mesailer, nöbetler eklenebilmektedir. Özel (hususi) (özel) sektörde ise nöbet ve ek mesai olmadan bile haftalık 40 saatin çoğunlukla çok üzerindedir.

İDEAL BİR ODYOLOG NASIL OLMALI?

Odyoloji bitirmiş yada okumayı düşünüp odyolog olmak isteyen bireyler titiz, dikkatli, teknoloji ile arası iyi, alandaki gelişimleri takip eden ve buna bağlı tedaviler uygulama eden, kendini alanında iyi yetiştirmiş bireyler olmalıdırlar. Bunun haricinde sağlık (sıhhat) (sağlık) iş mensubu olarak insanoğlu ile özellikle hasta insanoğlu ile çalışmış olduğu ve buna yönelik olarak sabırlı, anlayışlı olunması gerektiği de göz ardı edilmemelidir.

Haber Kaynağı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu