Nedir Ne Değildir ?Sağlık

Organ bağışı nedir, kimler yapabilir, nasıl… 2020

Organ bağışı nedir, kimler yapabilir, nasıl… 2020

Organ bağışı nedir, Organ bağışı nedir, kimler yapabilir, nasıl… 2020, EVRAKhane.Com

Organ bağışı nedir, nasıl yapılır?

Organ Bağışı, hayatınızın sona ermesi durumunda organlarınızın sizden alınarak hasta olan başka insanlara nakledilmesine izin vermenizdir. Organ bağışı yapmak için organ nakli ile ilgili vakıflar, sağlık (sıhhat) (sağlık) müdürlüğü ve hastaneler ile iletişime geçerek organlarınızı bağışlayabilirsiniz. Organlarınızı bağışlayabilmek için ilgili kurumlara müracaat etmeniz ve bunu kendi isteğiniz ile yaptığınızı kanıtlamanız gerekmektedir. Organ bağışçısı olmak isteyen kişilerden herhangi bir ücret talep edilmez ve herhangi bir para kazanmanız mümkün değildir. Organ bağışçısı olmak tamamen gönüllülük esaslı bir iştir. Organ bağışçısı olduktan sonrasında size verilen bağışçı olduğunuzu gösteren kartı sürekli olarak üzerinizde taşımanız yaşamınızı kaybetmeniz durumunda organ bağışı işlerini süratli bir halde sonuçlanmasına yardımcı olacağı için tavsiye edilir.

Organ bağışı nedir, Organ bağışı nedir, kimler yapabilir, nasıl… 2020, EVRAKhane.Com

Kimler organ bağışı yapabilir?

Organ bağışı yapmak için ilk olarak 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Bu şartı sağladıktan sonrasında sağlıklı karar alabilme kabiliyetinizin olması gerekmektedir. Psikolojik olarak rahatsız ve sağlıklı karar verme kabiliyeti bulunmayan bireylerin organ bağışçısı olması mümkün değildir. Bu kişilerin organlarının bağışlanmasını ailelerine vasiyet edebilirler ve bu sonucu verme yetkileri kanuni olarak vasilerindedir. Hastane ya da organ nakli merkezleri aracılığı ile organ nakli bağışçısı olabilirsiniz. Bu kararınızı verirken yanınızda en az 2 ilgili ilgili kişinin şahit olması gerekmektedir. Almış olduğunuz bu organ bağışı başvurusu sonucu ile kararınız bir doktor tarafınca kayıt altına alınıp onaylandıktan sonrasında organ bağışçısı olabilirsiniz. Organ bağışçısı olduktan sonrasında size verilen kartı bir kimlik benzer halde sürekli olarak üzerinizde taşımanız gerekmektedir.

Devletimizde tedavileri yalnızca doku ve organ nakli ile mümkün hastaların sayısı her geçen gün daha da artmaktadır. Durum bu şekilde olunca organ bağışının önemi her geçen gün daha da artmaktadır. Sağlık Bakanlığı organ bağışçılarının sayısının artması adına her sene çok sayıda emek harcama yapmakta ve insanları bilinçlendirmeye iş yapmaktadır. Sizler de bu haberi paylaşarak kişilerin akıllarına organ bağışının gelmesini ve bu mevzu ile ilgili bilinçlenmelerini sağlayabilirsiniz.

Organ bağının önemi nedir?

Dünyada organ bağışı bekleyen kişilerin sayısı bir fazlaca artmış durumda. Edinilen sayılara bakılırsa günümüzde 25 bini aşkın kişi organ nakli için beklemekte. Bu kişilerin birçoğu ise uygun bir organ bulunamaması durumunda vefat edecek. Organ bağışçısı bir kişi birçok kişiyi kurtarabilir. Hayatını kaybeden bir kişi bağışlamış olduğu; böbrek, kalp, akciğer, karaciğer, pankreas ya da kornea benzer halde çeşitli organlarla birçok insan sağlıklı bir hayat armağan edebilir. Organlar toprağa değil hayata bağışlanmalıdır.

Haber Kaynağı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu