Nedir Ne Değildir ?Sağlık

Sağlık Çalışanlarına Yıpranma Payı Yasası… 2020

Sağlık Çalışanlarına Yıpranma Payı Yasası… 2020

Yıpranma Payı, Sağlık Çalışanlarına Yıpranma Payı Yasası… 2020, EVRAKhane.Com

Sağlık çalışanlarına verilecek olan yıpranma oranı ile ilgili uzun süredir devam eden çalışmaların artık sonuna gelindi. Sağlık çalışanlarına yıpranma oranı ayrıntıları belli oldu. Sağlık Bakanlığı tarafınca meydana getirilen çalışmalara gore, sağlık (sıhhat) (sağlık) çalışanları yalnız mesai saatleri haricinde tutmuş oldukları nöbetler için yıpranma oranı alacaklar. Ayda averaj 7 gün mesai saatleri haricinde 8 saat çalışan bir sağlıkçı 2.5 yıl erken emeklilik hakkı kazanabilmesi için 82 yıl emek harcanması gerekecek.

Geçtiğimiz hafta sonu Van’da 14 Mart Tıp Bayramı’nda konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, sağlık (sıhhat) (sağlık) çalışanlarının haklarında yapılacak düzenlemeler ile ilgili önemli bilgiler verdi. Davutoğlu, sağlık (sıhhat) (sağlık) çalışanlarının tutmuş oldukları nöbet saatlerine gore 15 gün ile 90 gün içinde fiili hizmet zammı alabileceklerini ve bu yöntemle 3 yıla kadar erken emekli olabileceklerini belirtti.

Sağlık çalışanları uzun süredir yapılacak olan bu düzenlemeleri bekliyorlardı. Ancak Sağlık Bakanlığı tarafınca yürütülen hazırlıklar sağlık (sıhhat) (sağlık) çalışanlarını mutlu etmeyecek şeklinde görünüyor. Sağlık Bakanlığı tarafınca yürütülen çalışmalarının iyice anlaşılabilmesi için ilk olarak fiili hizmet zammı sisteminin nasıl çalmış olduğu ile ilgili detaylı bilgiler sunalım.

Fiili Hizmet Zammı Nasıl İşliyor?

5510 sayılı toplumsal güvenlik yasası uyarınca fiili hizmet zammı uygulamasında, risk grubuna gore, çalışılan her 360 gün için prim ödeme süresine 60 ile 180 gün içinde ilave yapılıyor. Mesele 60 gün yıpranma hakkı olan kişi normalde 360 gün çalışmışsa 420 gün; 180 gün yıpranma hakkı olan da 540 gün çalışmış kabul ediliyor. Bu şekilde kazanılabilecek fiili hizmet zammı süreleri yeraltı maden işçileri dış 5 senesi geçemiyor.

2008’e kadarki uygulamada, fiili hizmet zammı süresinin tamamı emeklilik yaşından düşülebiliyordu. 2008’den sonrasında bu “yarıya” indirildi. Dolayısıyla asker, polis ve yeraltı maden işçileri dış olmak suretiyle, 1 Ekim 2008 tarihinden sonrasında işe başlayanlar en fazla 2.5 yıl erken emekli olabilecekler. Emekli aylıkları ise 5 yıl daha fazla çalışmış şeklinde hesaplanarak, daha yüksek bir sayı üstünden bağlanıyor. Sağlık Bakanlığı’nın yürüttüğü çalışmaya gore, nöbet tutmayan sağlık (sıhhat) (sağlık) çalışanları yıpranma hakkından yararlanamayacak. Nöbet tutan sağlık (sıhhat) (sağlık) çalışanları ise yalnız mesai dışındaki nöbetleri için yıpranma hakkından yararlanacak. Mesele, 16.00 ile 24.00 saatleri içinde nöbet tutan bir kişi için saat 18.00’den sonraki (6 saatlik) kısım hesaplamaya dahil edilecek. 24.00-08.00 saatleri içinde nöbet tutanların ise 8 saat çalmış olduğu kabul edilecek. Asistan doktorlarda yaygın olan 24 saat esasına gore nöbet tutanlar ise mesai dışındaki 15 saatlik bölüm için yıpranmadan yararlanacak.

Yapılacak olan düzenleme ile ayda 7 gün mesai saati haricinde 8 saat nöbet tutan bir sağlık (sıhhat) (sağlık) çalışanının elde etmiş olduğu yıpranma süresi 1 gün olarak kabul görecek. Ayda yedi günden yılda 84 gün nöbet tutan sağlık (sıhhat) (sağlık) çalışanı, bu sürenin dörtte biri oranında doğrusu 21 gün yıpranma hakkı elde edecek. Emeklilik yaşı ise yıpranma süresinin yarısı olan 11 gün erkene alınacak. Bu hesapla bir sağlık (sıhhat) (sağlık) çalışanının 2.5  yıl erken emekli olabilmesi için 82 yıl emek harcanması gerekmektedir. 1 sene erken emekli olabilmesi için ise 33 sene emek harcanması gerekmektedir. Yılda 90 gün yıpranma hakkı elde edebilmek için ise her yıl 192 gün 24 saat esasına gore nöbet tutmak gerekecek. Bu tempoyla aralıksız 10 yıl çalışan sağlıkçının emeklilik yaşı 2.5 yıl öne çekilecek. Bu da sürdürülebilir bir emek harcama temposu olarak görülmüyor.

Sağlık Çalışanlarına 72 Yaşına Kadar Emek harcama İmkanı

Yapılacak olan düzenlemelerden bir tanesi de Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde çalışan doktorların 67 yaşına kadar çalışabilmeleri. 67 yaşını geçmelerinin peşinden ise işyeri ve hekim isterse birer senelik uzatmalarla beraber 72 yaşına kadar emek harcama hakkı elde edebilecek.

Sağlık Sen Başkanı Metin Memiş, “Sadece nöbet tutan sağlık (sıhhat) (sağlık) personeline, yıpranma oranı verilecek olması, sağlık (sıhhat) (sağlık) çalışanlarının beklentilerini karşılamayacaktır. Yıpranma her insanoğlunun hakkıdır” dedi.

112 Doktorlarının Yıpranma Payı

112 acil sağlık (sıhhat) (sağlık) hizmetlerinde çalışanları ise ayrı bir sürpriz bekliyor. 112 görevlileri 24 saat çalışıp 48 saat dinlendikleri için mesai haricinde da olsa haftada ilk 45 saatlik bölüm düzgüsel emek harcama kabul edilecek. Bu rakamı aşan süreler yıpranma hesabında dikkate alınacak. Doktorların her an hastaneye gelmek suretiyle evde tuttuğu “gerektirme nöbetleri” de yıpranma hesabına dahil edilecek.

Sağlık çalışanlarına sağlanacak yıpranma oranı hakkı özel (hususi) (özel) hastane ve vakıf üniversiteleri hastanelerinde çalışanları da kapsayacak. Onlar da nöbet tuttukları saatlere gore yıpranma oranı alacaklar. Yıpranma oranı ile ilgili yapılacak olan düzenlemeler, kamuda görev icra eden sağlık (sıhhat) (sağlık) çalışanlarının emekli ikramiyelerini de etkileyecek. 3 sene yıpranma hakkı elde eden ve normalde 30 sene çalışan birisi, 33 yıl üstünden emekli ikramiyesi elde etmiş olacak.

Doktorların emekli aylıklarında yapılacak iyileştirmelerden, daha önce emekli olmuş kişiler de yararlanacak. Kamudan emekli olan hekim ve diş hekimlerinin aylıkları 2 bin 100 liradan 3 bin 100 liraya, uzman hekimlerin emekli aylıkları ise 2 bin 580 liradan 3 bin 250 liraya çıkarılacak. Ancak, bunun için kanuni düzenleme gerekecek.

Sağlık Çalışanlarının Yıpranma Payından Yararlanma Şartları

Yıpranma hakkından yararlanabilmek için, yıpranmaya tabii olarak işte en az 3 bin 600 gün (10 yıl) çalışmak gerekiyor. Yeraltı maden işçilerinde bu süre bin 800 gün (5 yıl) olarak uygulanıyor.

Bu yazımızda sağlık (sıhhat) (sağlık) çalışanlarına yıpranma oranı nihayet dakika, sağlık (sıhhat) (sağlık) çalışanlarına yıpranma oranı nihayet haber, sağlık (sıhhat) (sağlık) çalışanlarına yıpranma oranı ne zaman çıkacak, sağlık (sıhhat) (sağlık) çalışanlarına yıpranma oranı kimleri kapsıyor, sağlık (sıhhat) (sağlık) çalışanlarına yıpranma oranı yasa tasarısı, sağlık (sağlık) çalışanlarına yıpranma 2016 ile ilgili detaylı bilgiler verdik.

Haber Kaynağı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu