Nedir Ne Değildir ?Sağlık

Sinüzit Tedavisi Nasıl Olur? Sinüzit Nasıl… 2020

Sinüzit Tedavisi Nasıl Olur? Sinüzit Nasıl… 2020

Sinüzit Tedavisi, Sinüzit Tedavisi Nasıl Olur? Sinüzit Nasıl… 2020, EVRAKhane.Com

Yüz kemiklerinde ve burnun iç yapısındaki hava boşluklarına sinüs adını veriyoruz.  Sinüsler havayı ısıtarak akciğerlere ulaşmasını, nemlendirilmesini ve insan sesinin tınısını ayarlama benzer halde görevleri bulunmaktadır. Bu hava boşluklarının çeşitli sebeplerle irin kapmasına ise sinüzit denir. Bir aydan kısa süre devam eden sinüzite akut, uzun sürenlere ise kronik sinüzit adı verilmektedir. Bir önceki yazımız olan sinüzit nedir mevzusunda bu bilgilere detaylı olarak yer vermiştik.

Sinüzit Tedavisi

Sinüzit toplum içinde bilinmiş olduğu benzer halde tedavisi mümkün olmayan bir hastalık değildir. Bilhassa kronik sinüzitlerde hastalığın geçmesi için en önemli mevzu sinüzit hastalığının oluşmasına neden olan şeyi bulmaktır.  Bunun sebebi burun kemiğinde eğrilik , büyük geniz eti, sigara içmek benzer halde şeyler olabilir.  Akut sinüzitlerde ise ilaç tedavisi 3 hafta süreye kadar uzayabilmektedir. Akut sinüzit tedavisi burun damlaları, antibiyotik ve alerji önleyici ilaçlarla yapılmaktadır.  bir tek yukarıda saydığımız benzer halde nedenlerle sinüzit oluşmuş ise ameliyat edilerek hastalığın kronik sinüzite ulaşmasının engellenmesi gerekmektedir.

Sinüzit Ameliyatı Hakkında Bilgi

Sinüzit hastalığının oluşmasını sağlayabilecek et büyümeleri cerrahi yöntemle alınabilmektedir. Son senelerde sinüzit tedavisinde oldukça aşma kaydedildi. Sinüzit tedavisi için endoskoplar kullanılmakta ve meydana getirilen ameliyata Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Cerrahisi (FESC) adı verilmektedir. Burun içine sokulan bir kamera vasıtasıyla meydana getirilen bu ameliyat sayesine sinüzit tedavisinde başarı yüzdesi bir fazlaca artmıştır. Bu yöntemle kemik eğriliği benzer halde problemler da düzeltilmektedir.  Yapılan sinüzit ameliyatından sonrasında hastalığın tekrarlanma oranı bir fazlaca düşüktür.

Balonla Sinüzit Tedavisi

Balonla sinüzit tedavisi özellikle nihayet yıllarda sinüzit tedavisinde ilaç tedavisi ve endoskopik tedavi yanına konulmuş değişik bir tedavi seçeneğidir. Bu özellikle nihayet yıllarda Amerika’da bulunmuş ve süratli bir halde popülazite oluş ve devletimizde de kullanılmaya başlanmış bir sinüzit tedavisi methodudur. bir çok kulak burun boğaz uzmanı sinüzit tedavisinde bu yöntemi kullanmaktadır.  Bu yöntem belli seçilmiş sinüzit hastalarının tedavisinde yararlanılır. Balonla Sinüzit tedavisi yöntemi temel olarak burun içindeki sinüslerin açılma kanallarının enfeksiyon yada yangıdan dolayı tıkanmış olan sinüslerin bir balon yardımıyla görüntü eşliğinde  kalıcı bir kanal oluşturulması ve bu kanalın açıklığının devamlı olmasının sağlanmasıdır.

Sinüzit İçin Evde Doğal Tedavi Şekilleri

Bir aydan kısa devam eden akut sinüzit tedavisinde yada ağrılarınızı hafifletmek için kronik sinüzit tedavisinde evde doğal ve bitkisel yollar kullanarak tedavinizi gerçekleştirebilirsiniz .  Günde bir kaç kez yüzünüze ılık ve nemli bez koymanız. mukusun incelmesi için bolca oranda su içmeniz. ani ısı değişimlerinden ve kafanızı öne eğmekten kaçınmanız , solunum hastalığı geçiren kişilerle yakın temas kurmamanız bunlardan bir tek bir kaçı.  Sinüslerin açılması için  bir bardak suya bir çay kaşığı tuz ve birazcık karbonat koyun  Ardından karışmasını sağlayarak sabah akşam geniz ve burnunuzu bu karışımla sudan geçirin.

Bitkisel Sinüzit Tedavisi

Bir parça pamuk İsveç Şurubu’yla ıslatılır. Pamuk sırt üstü yatan hastanın iltihaplı sinüslerinin olduğu noktaya konulur. 45 dakika içinde olumlu sonuç alınır. Ayrıca hatmi çiçeğinin, altınbaşak, orman sarmaşığı ile eşit miktarlarda karıştırılması ile meydana getirilen bitki çayı da bu rahatsızlığın en iyi alternatif ilaçlarındandır.

Sinüzit ameliyatı, sinüzit tedavisi, evde bitkisel sinüzit tedavisi, doğal başka tedavi şekilleri ile ilgili bilgiler sunduk.

Haber Kaynağı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu