MesleklerNedir Ne Değildir ?

Vagon Teknisyeni Nedir? Nasıl Olunur? Ne İş 2021

Vagon Teknisyeni Nedir? Nasıl Olunur? Ne İş 2021

Vagon Teknisyeni Nedir? Nasıl Olunur? Ne İş Yapar? , Vagon Teknisyeni Nedir? Nasıl Olunur? Ne İş 2021, EVRAKhane.Com

Türkiye’de en mühim mesele olarak işsizlik gösterilmektedir. Farklı eğitim durumlarındaki binlerce şahıs işi olmayan durumdadır. Bu nedenle iş olanağı olan her iş koluna büyük alaka gösterilir. Bilhassa de ulaşım alanındaki meslekler bu fasıla popülerdir. Türkiye’de demir yolu yükselen bir ulaşım biçimidir. Bu alandaki her iş grubuna da alaka büyüktür. Bunların başlangıcında da vagon teknisyeni mesleği gelmektedir. Revizör olarak da malum bu iş grubu bünyesinde yüzlerce çalışan bulunmaktadır. Bu pozisyon ile ilgili ne iş yapmış olduğu, emek harcama şartları, nasıl olunduğu ve maaş bilgisi merak edilmektedir. 

Vagon Teknisyeni Nedir? Revizör Ne Demek?

Vagon teknisyeni pozisyonu halk içinde revizör olarak da bilinmektedir. Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü bünyesinde, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı çatısı altında istihdam edilen teknik alanda çalışan bir personeldir. TCDD her yıl onlarca kişilik vagon teknisyeni alımı yapmaktadır. Bu nedenle bu iş her dönem popülerdir. Trenler onlarca vagondan oluşan araçlardır. Teknisyen de bu vagonlarda çalışan eğer olmazsa olmaz bir personeldir.

Vagon Teknisyeni Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Trenlerin sıhhatli, sorunsuz, kazasız bir halde devinim etmesi için vazife icra eden bu personelin pek fazla vazife ve sorumluluğu bulunur. Türkiye’deki iş yükü en ağır olan mesleklerin önderlik yapar. Tren yolu taşımacılığının güvenilir olması fazla önemlidir. Bu meslekte bunun için vardır. Trenleri oluşturan vagonların işletilmesi, birbirine bağlanması, bakımları, onarım edilmeleri, seyir güvenliği şeklinde mevzular vagon teknisyeninin sorumluluğundadır.

  • Tren kazalarının yaşanmasını engellemek.
  • Can ve mal kaybının önüne geçmek.
  • Meslek onuruna uygun hareket etmek.
  • Memuriyetin kurallarına dikkat etmek.
  • Her koşulda vazife yapmak.
  • Vagonların vaziyet takibini, kontrolünü, bakımını ve tamiratını gerçekleştirmek.
  • Tren vagonlarını incelemek.
  • Arızaları tespit edip raporlamak.
  • Trende noksan olan gereksinimleri belirlemek ve bu gereksinimleri gidermek.
  • Trenin ve vagonların vazife öncesinde ve sonrasında bakımını yapmak.

Vagon Teknisyeni Nasıl Olunur? Olma Şartları Nelerdir?

Her meslekte olduğu şeklinde bu meslekte de bazı şartları yerine getirmek gerekir. Ilk olarak adayların eğitim şartını karşılamaları gerekir. Vagon teknisyeni olmak isteyen kişilerin minimum ortaöğretim kurumlarının ilgili bölümlerinden mezun olmaları istenir. Bu bölümlere misal olarak raylı sistemler teknolojileri, demiryolu işletmeciliği, bilgisayar işletmeceliği, bilgisayar işletim teknisyenliği gösterilebilir. Ayrıca Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile TCDD tarafınca gösterilen iş ilanları takip edilmelidir. 

Devletin yayınladığı iş ilanlarında vagon teknisyenliği alımı için adaylarda KPSS puan şartı aranır. Adayların Kamu Personeli Seçme Sınavına girmesi ve olabildiğince yüksek puan alması gerekir. Daha sonrasında yazılı/sözlü sınava aşamaları olur. Bütün aşamaları başarıyla geçen adayların göreve başlamaları için tarih belirlenir.

Vagon Teknisyeni Maaşları Ne Kadar?

Meslekle ilgili en fazla dört gözle beklenen mevzu gelirler, kazançlardır. Bu mesleği icra eden memurların aylık gelirleri sık sık araştırılır. Vagon teknisyenlerinin maaşları 4-5 bin TL seviyesindedir. Derece ve kıdem, hizmet senesi, eğitim durumu, çok mesai, vazife bölgesi şeklinde unsurlara göre (kıyasla) maaşlar değişebilmektedir. 


Haber Kaynağı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu